| Mihai1947 a întrebat:

Salut! Daca pe primul semestru am avut media 6 la fizica si pe al doilea o sa am 4, profesoara e obligata sa imi mai dea un test ca sa imi iasa 5? Stiu ca exista regula asta mai nou, daca nu iti iese 5, mai trebuie sa primesti o nota, dar se aplica si in cazul meu in care daca imi iese 4 pe semestrul 2 oricum trec? PS: Sunt la liceu.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Dacă media pe primul semestru este 6, iar media de pe al doilea semestru este 4, media generală va fi 5, adică ai promovat la materia respectiva. Nu contează că-ți iese 4 pe al doilea semestru, media generală definitivează situația.
Nu este obligat nimeni să-ți dea test. Poți tu, dacă vrei medie mai mare, să soliciți profesorul, să te asculte. În orice caz, cu mediile acelea ai trecut.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"profesoara e obligata sa imi mai dea un test ca sa imi iasa 5?"

de unde ai scos-o p-asta? nici vorbă! apropo, in ce clasă ești?

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești în situație de corigență trebuie să mai fii evaluat încă o dată cu trei săptămâni înaintea încheierii semestrului. Modalitatea o hotărăște profesorul!
Nu este nimeni obligat să-ți pună 5. Profesorul e obligat să te mai evalueze încă o dată!

| Goete a răspuns:

6 si 4 nu are media 5 fara test?
Intreb...

| Lukasssz a răspuns:

Daca daca iti iese media generala 5, treci.

| Zuzu1991 a răspuns:

Obligata, nu, dar cum nici un profesor nu are chef de dat corijente, si mai sunt si prost vazuti daca au corijenti, asa ca o sa faca tot posibilul sa te treaca, indiferent cat de EVIDENT de dus esti ca nu esti in stare de minim bun simt sa stii ca numai media generala conteaza, poti sa ai si 1 pe un semestru daca iei 9 urmatorul

| Flar3 a răspuns:

Cel mai bine e sa raspunzi din materie, inveti si scapi usor.