| MicutzhaTha a întrebat:

dati-mi si mie cateva date despre edmondo de amicis.

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Edmondo de Amicis s-a nascut in Italia la 21 oct. 1846 si s-a stins din viata la 11mar. 1908, traind 61 ani.
Jurnalist, poet si romancier, De Amicis este cunoscut mai ales pentru romanul pentru copii,''Cuore", publicat in 1866. Celebrele povestiri ale lui Edmondo de Amicis adunate în volumul Cuore (Inimă de copil) dezvăluie trăirile unor suflete fierbinţi, ne aduc în faţă personaje de o mare sensibilitate, mult îndrăgite de cei mici şi de adolescenţi.Acest jurnal al copilariei este scris simplu, direct, uneori moralizator sau sentimental.

| adrianc2007 a răspuns:

Daca stii engleza, gasesti mai multe aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Edmondo_De_Amicis

| MicutzhaTha explică (pentru adrianc2007):

Imi ia mult timp sa traduc as dori in romana.happy