| Catalin_Oprita_1989 a întrebat:

Salut.Dau peste 3 luni bacul si as vrea nu doar sa invat mate, ci si sa o inteleg.Asa ca poate sa imi explice cineva de ce atunci cand am o ecuatie cu radical si ridic la a 2-a se elimina una dintre solutii?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe scurt: "radical din" este inversul ridicarii la putere.
Deci, radical din (3 la puterea a 2-a) este = 3
Daca un numar X se ridica la puterea "n" si din rezultat se extrage radical de ordinul "m", atunci rezultatul va fi X la muterea m-n. Daca m = n, atunci rezultatul va fi chiar X.

| sierra1 a răspuns:

Cătă, cred c profa ta de mate e cea mai in măsură să te ajute