| Alin_Alin_2000_jeUB a întrebat:

Salut,de cate clase este novoie pentru a intra in armata?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Crezi că această instituție ar avea de suferit dacă ar avea cît mai mulți oameni cu învățătură de carte?

Bula
| Bula a răspuns:

Pe timp de razboi sau recrutarea obligatorie pentru pregatire obligatorie, nu conteaza, doar varsta si starea fizica, fiindca se cauta "carne de tun".

In armata noastra actuala se cauta persoane pentru a le pregati ca specialisti, viitori ofiteri si subofiteri in caz de nevoie.
Astfel, trebuie sa ai o pregatire scolara minima (in majoritatea cazurilor minim 12 clase) din care o parte pot fi si in scolile de pregatire militara.

| Irinelp a răspuns:

Minimum 10 clase pentru a fi sclav si liceu cu diploma de bac pentru a da ordine sclaviilor.