| Vecgd7 a întrebat:

Salut.
De câteva săptămâni sunt foarte stresat cu scoala,o sa dam mai multe teste acum la final de modul la materii la care nu ma pricep foarte bine, problema este ca nu pot sa stau liniștit mai mult de 10 minute și simt ca sunt presat constant.
I mi este frica de ce o sa spună părinții mei dacă iau o nota mai mica de 9 la acele teste.
Asa ca am vrut sa va întreb pe voi:
Notele reflectă inteligenta unui om?
Sunt importante în viața?

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Nu,stai linistit.
Inteligenta unui om va fi reflectata cand va da de situatii diverse in viata.
Multi oameni de stiinta geniali nu au fost buni in scoala si totusi au avut niste inventii remarcabile.
Uite, Einstein a fost de nu stiu cate ori corigent la fizica si pana la urma a inventat teoria relativitati.
Sa nu iti faci griji de posibile note proaste in scoala, daca in viata stii sa te descurci nu o sa ai nicio problema.

| alexandru3107 a răspuns:

Notele nu reflecta inteligenta unui om, dar e bine sa inveti pentru cultura ta generala si pentru reputatie. Daca ai rezultate exceptionale vei avea parte si de succes in viitor. Trateaza situatia asa cum vrei tu, iar rezultatele si urmarile vor fi pe masura. Legat de teama, sa nu iti mai fie, pregateste-te constant daca vrei sa ai rezultate bune si nu ai de ce sa fii anxios. Succes!