| Sean a întrebat:

Salut, de cateva zile vreau sa invat dezvoltare web, dar nu stiu exact de unde sa incep, cu ce limbaj de programare, am experienta destul de mare cu C/C++ si de ceva timp lucrez si in Java si acum vreau sa incerc un alt limbaj de programare, eu ma gandesc sa incep in felul urmator:

1.HTML
2.PHP
3.CSS
4.JavaScript/MySql

As dori raspunsuri doar de la oameni care lucreaza sau au lucrat in acest domeniu, cat mai concrete, ori aici, ori pe privat, daca sunteti dispusi sa imi explicati mai multe.

Inca odata care ar fi ordinea ideala tinand cont ca am ceva
experienta si nu o sa fie primul meu limbaj de programare, daca aveti alte propuneri is binevenite, va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal consider ca intrebarea nu este pusa corect, deoarece nu reflecta modul client server care se foloseste in absolut orice site web.

Intai de toate html si css. Asta trebuie sa cunosti ( nu perfect, ci sa ai habar) prima data. Motivul este ca htmlul descrie cum iti arata pagina iar css ti-o coloreaza.

Si in orice limbaj ca sa incepi sa intelegi, hello world este un exemplu de inceput.

Apoi, personal m-as uita un pic mai atent la javascript. Care in esenta nu prea mai conteaza atat de tare. Ar trebui sa te uiti mai atent la jQuery care este implementat peste javascript. In momentul in care mai avansezi te mai uiti si la knockout sau angular si incepi sa intelegi foarte bine ajaxul.

Dupa aceea eu m-as muta pe server. Aici vei gasi mai multe tehnologii dintre care cele mai cunoscute sunt PHP pe de o parte sau Microsoft ASP si MVC. In functie de calea pe care vrei sa o iei, poti sa alegi una dintre cele doua tehnologii.

Pro PHP gasesc a fi faptul ca e usor si este un limbaj interpretat. Nu foarte complex si free of charge. Contra: joburi mai putine si mai prost platite.

Pro Microsoft ASP.Net (si leaderul MVC) mai multe joburi, dar mai complex. Face mai multe chestii, mai destept, curba de invatare este mai mare.

La final, mysql sau mersi sql sau oracle... e iarasi chestie de tehnologie. Mysql merge traditional cu php-ul si sql server cu Microsoft. In general sql server are o interfata mai buna, planuri de executie, si alte informatii care uneori le poti gasi utile. Ma refer la varianta express.

Oricum daca te inregistrezi la Microsoft poti sa obtii toolurile astea gratis cativa ani.

Daca vei incepe pe o directie iti va fi destul de greu sa schimbi dupa. Asa ca tine de tine sa faci alegerea corecta. Iti va fo greu pentru ca daca alegi phpul, restul ti se va parea prea complicat. Daca alegi Microsoft, restul va fi prea simplu si pur si simplu pare incorect.

Poti sa te legi de faptul ca unele site-uri mari sunt facute in php. dar eu nu as face-o. Daca te uiti si din alt punct de vedere, site-urile free sunt in php. Cele pe bani sunt in general pe Microsoft. Dar alegerea e a ta. Fa-o intelept.

| Sean explică (pentru cristimihailov):

Multumesc mult, ai fost de ajutor, voi lua probabil prima oara PHP, poate altadata voi incerca si Microsoft, nu caut un job ca sa fie un dezavantaj asa mare PHP, fac din pura placere si mediul PHP mi se pare mult mai primitor, multumesc inca odata.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nimerit limbajele, dar nu ordine si asocierea. Incepi cu html si css asa vei putea sa pui "bazele" unui site, adica partea vizuala.

Pe urma ca sa faci un site dinamic ai nevoie de un limbaj de programare unde includem php si javascript. Javascript pentru partea de client side (tot ce poate fi procesat de server), php/mysql pe partea de server site, tot ce e interpretat de serverul web

| SkyPilot a răspuns:

Lasa PHP pe mai tarziu. JavaScript este campionul momentului, dar HTML si CSS trebuie cunoscute dinainte. Si adauga si JSON pe lista, nu e mare lucru.

| suntserios a răspuns (pentru SkyPilot):

O fi JavaScript campionul momentului, dar ce facem cu partea de server side?

| SkyPilot a răspuns (pentru suntserios):

C++ si Java merg bine amandoua. Iar pana la C# e un pas foarte mic.
Si node.js.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cum doresti, desi parerea mea difera de alegerea ta. Datorita limitarilor clare precum faptul ca fiind limbaj interpretat nu prea poti sa il folosesti de sine statator. Iti trebuie mereu interpretorul de php.

Cu totul altfel sta situatia pe Microsoft unde poti sa scoti orice neam de proiect: executabil sau dll sau ce iti doresti. In plus o groaza de alte tehnologii te pot ajuta sa faci ce doresti precum windows workflow, wcf, etc.

Insa nu uita, alegerea de acum iti va determina cariera de mai tarziu. Daca o faci din hobby, nu te vei opri usor. O sa vrei sa lucrezi in domeniu.

Insa, alegerea e a ta happy

Mult noroc in continuare.

| Sean explică (pentru cristimihailov):

Am sa arunc o privire si la Microsoft si am sa fac o comparatie intre cele doua, m-ai facut curios.

Da ii ca hobby si sa stii un PHP, pe langa Java si C/C++, da bine la rezumat, poate pe viitor sa fac cateva proiecte, dar momentan ca hobby.

De Ruby on Rails stii ceva, ai lucrat cu el?

| Sean explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-ati ajutat foarte mult.

| Clantza a răspuns:

Http://www.w3schools.com/

Poti sa inveti tot ce-ti trebuie de pe site-ul de mai sus, are toate chestiile la zi (HTML5)

ordinea ar fi html, css, javascript, sql, php, jquery.

Spor la invatat :)