| Vali222005 a întrebat:

Salut!
De ce atunci când citesc o carte nu rețin nimic din ce am citit?
Citesc cum ar fi 10 pagini îmi aduc aminte 3 4 5 zile despre ce era în ele și după uit

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista mai multe motive dar intrebarea asta are de cele mai multe ori legatura cu examenele sau testarile.

Memoria are o particularitate interesanta. Daca e conditionata de un anume eveniment, o data trecut evenimentul sterge informatiile. Daca inveti doar pentru un test/exament, dupa ce a trecut testul da delete la tot.

Daca vrei ca informatiile sa ramana, trebuie sa le intelegi si sa le legi de alte informatii pe care el stii, nu doar sa le memorezi.

| sierra1 a răspuns:

Important e să ințelegi ce citești. Apropo, ințelegi?

| dinaprilie a răspuns:

E ok..creierul cica face discard la ce nu ii convine..asadar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concentreaza-te putin inainte sa continui si ai sa iti amintesti, ce-i drept nu cu lux de amanunte, dar macar firul povestirii.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Repetiția este mama învățăturii. Din cauza aceasta. Pentru ca acele pagini sunt așezate in memoria ta de scurta durata. Ca sa se așeze in cealalta memorie, trebuie sa repeți, sa te gândești la acel subiect. Sa fii preocupat mai pe scurt.

| emilllyya a răspuns:

Nu e nevoie sa retii tot dintr-o carte dupa ce o citesti o data. Daca e ceva important noteaza-ti. Daca e genul de carte ce trebuie retinuta (de exenplu un manual de biologie sau unul de istorie) atunci desigur ca nu vei sti totul doar citind. Daca e o carte simpla (cele normale), atunci incearca sa iti notezi lucrurile importante si sa faci un rezumat.

| pisc0tel a răspuns:

Atunci nu i de tine cititu brothere happy