| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, de ce în țarile sarace populatia este în creștere iar în țari din Europa care o duc foarte bine de exemplu Germania populatia stagneaza sau e în scadere?

47 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Germania nu scade și nici nu stagnează populația, tocmai că e în creștere, mereu vin emigranți de pretutindeni.

| RAY a răspuns:

La noi la Germani asa e normal sa avem maxim 1, 2 copii, pur simplu asa ne-am obisnuit sa avem, mai ales ca peste 70% din femei au o slujba in Germania, pentru ca e mai usor sa cresti un copil decat doi sau trei si poti investi in el mai multi banii, deci sa devina ceva

Bei der großen Mehrheit der Familien (85 %) lebten nach Angaben des Mikro­zensus entweder ein Kind -un copil (42 %) sau doii copii oder zwei Kinder (42 %). In 12 % der Familien lebten genau drei Kinder, in knapp 3 % der Familien wohnten -4 copii doar 1% vier Kinder unde nur bei weniger als 1 % lebten fünf oder mehr Kinder im Haus­halt.

https://www.destatis.de/......ilien.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

In tarile sarace nu exista educatie sexuala sau financiara...

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Noi suntem o țară săracă?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Suntem la mijloc...

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"In tarile sarace nu exista educatie sexuala"

Nici în România!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Asa e, insa sa nu comparam accesul la educatia sexuala a populatiei din Romania cu cel a populatiei din sudul Asiei, India sau Africa

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Accesul la educatia sexuala a populatiei din Romania este ZERO.

A nu se confunda cu autoeducația (prin internet sau alte medii diferite de cele instituționalizate - școala)

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu vorbeam despre detalii sintactice. Ca e educatie ca e autoeducatie, populatia din Romania are acces comparativ cu ce am comparat mai sus.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"Ca e educatie ca e autoeducatie, populatia din Romania are acces comparativ cu ce am comparat"

păi așa, au acces la educație sexuală prin Internet via satelit și cei din tribul Mashco Piro ce trăieşte în jungla din Peru! Dar în fapt e tot zero.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Perfect daca au internet via satelit. Trebuie sa le mai cumperi tu echipamentul, calculatoare, sa ii inveti sa le foloseasc, sa ii inveti sa scrie si sa citeasca, sa ii duci pe la o lectie de biologie la scoala si pe urma ii compari cu Romania.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.realitatea.net/......36086.html

https://www.digi24.ro/......nia-897395

citeste si te minunază (dacă ți se pare anormal) dacă nu, las-o așa

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu pricep unde incerci sa bati? E atat de important pentru tine sa ma contrazici doar? Sau care e scopul discutiei?
Da, in Romania nu se face educatie sexuala in scoli. Nu era vorba de spre asta si nu am afirmat pe nicaieri treaba asta.Cu toate acestea nu inseamna ca suntem ultima tara de pe pamant in ceea ce priveste educatia in general si educatia sexuala in particular. Nu suntem ultima tara de pe pamant care nu are acces la metode contraceptive, nu suntem ultima tara de pe pamant care intelege dificultatea cresterii unui copil in economia actuala samd. De aia nici nu suntem o tara cu natalitate crescuta.

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Scoate straini sa vedem cu ce rata ramanem

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Adică?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Adica in multe tari creste populatia datorita imigratiei.

Olandezii zic ca te costa 100 000 Euro sa cresti mare un copil.

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Adica turci,sirieni,italieni, romani, sa ramana doar germani de sange pur sa vedem cu ce rata de fertilitate ramanem, pai sunt milioane de straini, din pacate merkel sa tampit rau de tot

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Turci se inmultumesc ca sobolani si sirieni,in ritmul asta, trebuie sa ma apuc sa invat araba, turca ca cu Germana nu o sa am ce face, Zahl der Ausländer auf 10, 6 Millionen gestiegen
http://www.spiegel.de/......02502.html

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Nu există germani de sange pur/
Toți ăștia turci, sirieni, italieni, romani,... formează Germania.
Sunt date oficiale! Ceartă-te cu guvernele lor nu cu mine!

Deci afirmația de mai sus, de acum 20 minute, e ce puțin discutabilă

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Cum sa nu exista omule, orice German din parinti Germani este German pur sange, nu ma cert cu tine, nu exagera aiurea

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu sunt în discuție cauzele.
E în discuție afirmația (dicutabilă sau chiar falsă) cum că "în țarii din europa care o duc foarte bine de exemplu Germania populatia stagneaza sau e în scadere"

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

"orice German din parinti Germani este German pur sange"?
- tu exagerezi - mai mult ca aiurea (dacă asta are termen de comparație)

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Exista nationalitate,nationalitatea defineste ce este un individ ca apartenenta culturala, cetatenia o dobandesti in timpul vieti,poti avea mai multe, dar nationalitate fiind nascut din doi parinti de acelasi nationalitatea nu poti avea mai multe, in acel moment esti pur sange nationalitate, da un German din parinti Germani este un German pur sange restul sunt straini, egal ca stau de 20, 30 de ani in Germania sunt straini pe viata

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Pai creste din cauza imigratiei

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea omului nu pune in discuție cauza (cauzele). La modul general e formulată fals!

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Că așa ai decis tu?

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Privind la suprafata lucrurile da ai dreptate, dar daca sapam adanc aflam ca sunt 10, 6 milioane de straini in Germania care au o rata de fertilitate mult mai mare ca restul

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Ca asa e

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

"Olandezii zic ca te costa 100 000 Euro sa cresti mare un copil."

Dacă e mare la 20 ani, asta înseamnă vreo patrusute și ceva euro pe lună. De acord. Cam atât costă și la noi!

| Arthiom a răspuns (pentru RAY):

Pai migreaza lumea unde-i mai frumos. De cand merkel a inceput sa ia in brate fabricantii de petarde, ce sa-i facem.

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Nu spăm.
Omul a făcut o afirmație (intrebare) gresită. Recunoaște. Dacă o reformulează sau o completează, mai discutăm. Altfel, nu.

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Magister dixit?

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Germanii „puri" e posibil să nu fie chiar atât de puri pe cât s-ar crede. Citește despre Lebensborn, că au fost răpiți copii blonzi cu ochii albaștri și din Europa de Est, li s-a dat o altă identitate, pentru a crea acea rasă „ariană". Au fost plasați în familii germane și mulți n-au avut și nu au habar de unde vin(fiindu-le greu să afle, ce-i drept).

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Eu nu vorbeam de nazism si de ideologia lor, acel user nu ma inteles, nu intelege diferenta intre nationalitate si cetatenie

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Man, tot date oficiale sunt si cele ce se refera la etnie, si cele ce se refera la spor natural si imigratie; sa faci o distinctie, in scop stiintific, intre categorii de cetateni sau rezidenti nu inseamna sa discriminezi. Tu ai vrut probabil sa nu lasi loc nazismului, dar haide sa combatem nazismul doar unde el exista.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

"tu ai vrut probabil sa nu lasi loc nazismului"...
Cred că altcuiva voiai să-i răspunzi

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Nu prea inteleg. Daca a avut un cetatean german, din din treizeci si doi de stra- strabunici, un sorab, un polad si un ceh, si ei la randul lor mai mult e jumatate germani, nu mai e german pur-sange? Toti, care nu s-au amestecat cu imigranti, au gradul asta de puritate. La noi la romani nici nu gasesti atata puritate, cred ca stii asta.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Asta spuneam și eu - nu există "rasă pură"

| minrest a răspuns (pentru anamariarot):

Da, asta a fost un proiect al SS, si au rapit mii de copii, dar ce efect crezi ca a avut la scara Germaniei? Germanii blonzi nu sunt multi, oricum, slavii sunt mai blonzi decat germanii, in ansamblu.

| minrest a răspuns:

In societatile industriale, au loc schimbari mari care se concretizeaza, priontre altele, in schimbarea regimului demografic. De unde o familie facea cat mai multi copii, intra intr-o perioada de tranzitie, si cu timpul ajunge la noul regim demografic. In asta se fac copii putini, in general unul de familie. Tranzitia asta a facut-o intai Germania, iar de la un timp toti europenii, inclusiv noi.

| PainTech a răspuns:

Pe scurt, pe masura ce standardele de viata se imbunatatesc, mor din ce in ce mai putini oameni. In timp situatia se echilibreaza si rata nasterilor scade, dar ramane un mic "spike", pentru ca acei oameni care inainte mureau din cauza problemelor de sanatate, problema acum rezolvata, au copii la randul lor.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| AC4S4 a răspuns:

Daca nu ar fi deloc imigrantii, populatia Europei ar scade peste tot. Momentan, populatia scade doar in est, in vest este intr-o slaba crestere, sau sta pe loc (cum ai spus tu).
Cauza principala este ca europenii nu au o rata de fertilitate mare. Asta este peste tot, rata fertilitatii este mica si in vest si in est.

Are legatura si cu educatia. Dar educatia nu se vede in cati copii faci, ci in cum ii cresti. Sunt parinti care fac 1-2 copii dar nu se ocupa deloc de ei, nu le ofera educatie, nu muncesc pentru a-i intretine, etc. Dar sunt si parinti care fac mult mai multi copii, dar se ingrijesc de ei.
Responsabilitatea se vede in cum iti cresti copiii, nu in cati cresti.

| mudokins78 a răspuns:

Este simplu monseniore!
daca nu ai educatie, 15 copii
daca ai educatie, 2, 3 copii.
in india de ce crezi ca e in crestere populatia?
aia se FUTA in draci! ce educatie ce crestere armonioasa, ..hai sa ne-o tragem in boscheti! pai si daca raman gravida? dal dracu pe strazi si gata, ..India este singura tara(continent) din lume unde exsista aspectul asta de saracie si bogatie in acelasi timp! contrastul e strigator la cer! ex:-langa o cladire de birouri al unui miliardar sta fara probleme un cersetor! asa ceva nu vezi in europa! PUNCT!
PS: chestia asta este exact ca in biologie cumva, ..cand timpul si resursele o permit, celulele se inmultesc, cand nu mai exsista resurse, celulele se divizeaza in scopul de conservare.intelegi?
asa si cu oamenii din europa-daca eu vad ca traiesc de pe o zi pe alta, eu ce fac? ii spun sotiei-Hai sa facem 5 copii? as fi un nemernic sa chinuiesc alta viata pe pamant.
dar in tarile sarace, care de obicei nu au in mere parte acces la educatie, asa se intampla, copi cu droiaia'. vezi ce se intampla acu vreo'25 de ani in urma in Africa!, era plin de sida! de ce? oamenii nu aveau acces in majoritatea lor la educatie si nu erau informati! pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In tarile sarace nu au bani de prezervative...

| Arthiom a răspuns:

In tarile mai sarace mentalitatea e ca pe vremuri, mult mai ca pe vremuri, n-ai bani, muncesti pe camp sau cu ziua sau cine stie ce faci, ajungi acasa, te plangi cu nevasta ca-i viata grea, viata se mai indulceste in cazul asta cand se pune lumea pe facut copii, si uite asa creste populatia. In schimb, in tarile civilizate, unde o duce lumea mai bine cica, altele sunt preocuparile, un copil e asa, ca sa nu dispara numele, ori sa se simta impliniti indivizii, restul se aplica metoda prezervativului si de, de ce sa creasca populatia sa le fie si altora bine, nuuu doamne fereste, mai putini oameni mai multi bani pentru noi. laughing

Cineva imi spunea odata, discutand despre viata la tara, ca se fac mai multi copii de la oras : "pai ce vrei dom'le, vine iarna, se intuneca repede, ce face lumea la sat? face copii"

| Zuse a răspuns:

Pentru cei din tarile care o duc mai bine este asa pentru ca are ce sa ii incalzeasca... cei din tarile sarace fac copii ca sa le tina de cald... long story short.

Short story long... bineinteles ca in realitate cu cat mai multi copii cu atat mai multe neajunsuri respectiv probleme, insa omul care nu duce mai mult de primul gand doar atat pricepe...
Din proprie experienta nu cred ca un copil este sufiecient dar 3 deja e mult.
In tarile civilizate oamenii sunt mai obiectivi, nu este necesar sa faci o echipa de fotbal ca sa umpli un gol, mai important este educatia pe care o investesti iar ca rezultat tarile sunt mai productive.