| OneSlade a întrebat:

Salut! De ce se spune ca cei care nu au luat bacalaureatul nu ai niciun viitor?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ti se cere cam la 95% din locurile de munca. Restul de 5% merg in constructii la roabă. Este totusi un viitor. Depinde cum ti-l formezi atunci cand trebuie.

| RoCkKiD a răspuns:

Ca daca nu cumva esti bill gates si iti faci ceva afecere, nu o sa poti lucra decat ca si necalificat.

| sierra1 a răspuns:

Oricine are un viitor.
Doar că poate fi mai mult sau mai puțin luminos

pese - tu n-ai bacul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă se spun tot felul de prostii de către oameni proști, proști și cu bac și fără.

| johnnny123 a răspuns:

Nu înseamnă neapărat că dacă nu ai bacalaureat nu ai viitor.

Înseamnă doar că pornești în "cursă" cu un "handicap" pe care va trebui să-l depășești, ceea ce introduce un nivel suplimentar de dificultate.

Este ca la un maraton. Faptul că pornești printre ultimii și te bat încălțările nu înseamnă că nu poți termina în plutonul fruntaș. Dacă ești un alergător bun, poți. Doar că va trebui să depui mai mult efort și să înduri mult mai multe decât cei care pleacă din poziții mai bune și au încălțări confortabile. Cu alte cuvinte, fără bac te pui singur într-o poziție de start dificilă.

Concret, gândește-te așa: Totul în viață are legătură cu modul în care-ți construiești și îți joci șansele. Dacă nu ai bacalaureat îți reduci șansele de a găsi la început un job bun și cu perspective, pentru că angajatorii nu prea se uită la tine. Dacă nu găsești un job bun, îți reduci șansele de a căpăta o experiență care să-ți permită avansarea în carieră. Dacă nu avansezi în carieră, îți reduci șansele de a avea venituri mari. Și tot așa, piedicile se adună ca un bulgăre de zăpadă care devine la un moment dat imposibil de împins, iar șansele de succes scad.

Cealaltă variantă ar fi să o iei pe calea antreprenoriatului, dar nu-ți imagina că este mai simplă și cu șanse mai mari de reușită. Din contră. Ca să ai succes ca antreprenor trebuie să cunoști atât domeniul în care vrei să activezi, cât și business în general, deci este mult mai dificil decât să fii doar angajat.

| slayer09 a răspuns:

Vorbe taica vorbe, poti sa ai viitor chiar daca nu te duci la scoala, daca esti un pic inteligent si daca stii sa iti gestionezi timpul si sa te informezi cum trebuie si de unde trebuie..si sa stii si ce vrei. Poate unii zic asta pentru ca nu sunt multi angajatori care angajeaza oameni fara bac, sau fara 12 clase...sau 10 clase. Adica exti un pic exclus din societate daca nu ai bacul luat, dar astea sunt doar supozitii, poti sa fii de succes oricum, oricand, oriunde. Acum ai internetul la dispozitie si poti sa te informezi despre ce vrei tu, ca sa iti faci un viitor, bacul e doar o foaie, o diploma, oricum peste 3-4 ani uiti tot ce ti s-a predat in scoala. big grin

| MaestrulMetamorfozei a răspuns:

In general oameni ca ei sunt fara viitor sau te poti face frizer