Întrebare recomandată | andreizwx a întrebat:

Salut.
De curand a venit un om de la ANOFM la mine acasa si mi-a propus sa intru in programul lor de cautare a unui loc de munca si as vrea sa stiu daca refuz sa intru in programul lor se plasteste cumva o amenda? Eu sunt somer si nu primesc niciun ban de la ei, stie cumva cineva? Va multumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu primesti bani de la ei, n-ai nici o obligatie. Poti sa refuzi. Dar nu vad de ce ai refuza o oportunitate de scolarizare gratuita!? Cu cat mai multe calificari, cu atat mai multe oportunitati in gasirea unui serviciu. Mai gandeste-te!

| Crackman a răspuns:

Salut.
Acesta este un sistem folosit de catre multe state prin care incearca sa reduca numarul persoanelor care folosesc banii statului.
Sistemul este gratuit si beneficiezi de o cautare in amanuntit din partea lor pentru un job.
Poti sa refuzi job ul daca consideri ca nu este potrivit pentru tine. Dar in mod nornal daca nu vrei sa stai pe banul altora, poti merge cu succes acolo in a cauta ceva de munca.

| antimulte a răspuns:

Daca nu primesti somaj, sau alte ajutoare sociale atunci nu au ce sa iti faca, in caz ca primeai ceva lunar, acele ajutoare se taie in unele cazuri. Nu se pune problema de amenda.