| AndreiX8 a întrebat:

Salut, de curand am luat un 2 la antreprenoriala si mai am un 6... aparent raman corigent.
Intrebarea mea este: Ce inseamna corigenta?
Chiar nu conteaza faptul ca e singura materie unde am note sub 8? Serios? Antreprenoriala?
Eu invat mereu, dar aparent pe profesor nu-l intereseaza si e croit sa ma lase corigent, un coleg a luat 4 si eu iau 2 e corect?

Răspuns Câştigător
| Trumpinator a răspuns:

Antreprenoriala, zisa in trecut "Economie Politica" sau "Economie Socialista", s-a schimbat numele, materia a ramas aceeasi. Nu este nicio problema atata timp cat ai media celor 2 semestre mai mare sau egala cu 5. (Daca e 4.50 ai picat clasa). Nu conteaza daca ai picat pe semestrul 1. Conteaza doar media celor 2 semestre

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corijent, nu corigent. Iar daca nu inveti suficient de bine pentru acea materie, la ce te astepti? Am facut in liceu, este frumoasa, inveti sa faci o mica-medie afacere, invata si treci, stai linistit, inveti daca nu pe semestrul viitor, cat sa iti iasa media peste 6 si ai trecut si gata.

| AndreiX8 explică (pentru anonim_4396):

Ambele forme sunt corecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiX8):

De fapt este un adjectiv al corijentului, da ma rog. Ideea este ca ai inteles ce ai de facut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine zis, inveti de ce nu e bine sa-ti faci o afacere. laughing)

| xCeline a răspuns:

Corigenta ce sa insemne ...de la un semestru la altul nimic, daca de exemplu ai 4 pe un semestru si 6 pe al doilea, la sfarsit de an ai trecut clasa. Pentru ca media ta e 5. Daca media ta e sub 5 ramai corigent in vara si va trebui sa dai corigenta pana incepe anul urmator daca nici atunci nu iei ramai repetent happy Din cate imi amintesc eu de la liceu.

| AndreiX8 explică:

Aparent mi-a pus 4 si am trecut.