| anonim_4396 a întrebat:

Salut.De curand discutam cu un prieten, si nu stiu cum am ajuns la discutia despre faptul ca omenirea incepe sa se prosteasca.Eu sunt de parere ca pana in 2100 cel putin o sa ajungem ca in Mad Max(sau orice alt film cu tema post-apocaliptica), datorita scaderii coeficientului de inteligenta.Pentru a demonstra asta, am plecat de la o teorie simpla:

-In istorie, omenirea a avansat prin tehnologie. Tehnologiile noi au fost inventate pentru razboi/aparare, iar apoi au fost aplicate unei game mai largi de domenii, in scopuri pasnice.De exemplu, avionul, dupa ce a fost inventat a fost folosit drept avion de lupta in WW1(Sopwith-Camel sau Fokker, de ex.) si apoi ca masinarie pentru transportul pasagerilor.Alt exemplu ar fi masina(cu aburi), a fost inventata de un sergent de geniu francez pentru transportul automat al explozibililor pe campul de lupta, iar apoi Daimler si Maybach au luat inventia sa si au transformat-o in masina pentru transport.Ati inteles ideea.

-Problema e insa ca razboaiele sunt purtate de barbati. Avand in vedere ca ponderea barbatilor de pe planeta e in scadere, iar cea a femeilor in crestere, nu vor mai fi razboaie, deci nu se vor mai inventa tehnologii noi. Iar cum femeile sunt cunoscute ca se folosesc de partea emotionala a creierului mai mult decat de cea rationala, nu pot inventa ceva nou. Iar in 2100, ponderea populatiei va fi cu mult in favoare femeilor.Deci,cine e de acord cu mine?

P. S: Nu sunt misogin
PS2: Daca intrebarea mea e in categoria gresita, rog un moderator sa o mute.

5 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Populatia planetei creste, dar inteligenta ramane constanta. Cel putin asa zicea un baiat istet.Acum,viitorul ne va spune cum vor evolua oamenii. Dar, avand in vedere ca tehnologia ingineriei genetice evolueaza, s-ar putea sa te inseli...: )

regis
| regis a răspuns:

Sunt de acord in mare parte cu BRO, doar ca nu sunt convins ca a crescut coeficientul de inteligenta.
In schimb as mai adauga cateva contraargumente la rationamentul din intrebare:
- "Avioanele sunt jucarii interesante dar fara valoare militara." - spunea un maresal francez inainte de primul razboi mondial. Iata deci ca nu razboiul a stat la originea avionului.
- intr-adevar, primul autovehicul avea scop militar (remorcarea tunurilor), insa primul despre care stim ca a avut preocupari in domeniu a fost Leonardo da Vinci. In schimb ce au facut Daimler si Maybach nu prea avea legatura cu acel vehicul.
- ponderea barbatilor este in scadere, totusi situatia este foarte departe de a deveni ingrijoratoare din acest punct de vedere.
- presupunand ca ar putea exista o societate fara barbati, cu siguranta aceasta nu ar presupune automat lipsa razboaielor.
- faptul ca cele mai multe femei isi folosesc mai mult partea emotionala a creierului nu inseamna ca TOATE femeile fac asta.
- chiar daca TOATE femeile si-ar folosi NUMAI partea emotionala a creierului nu inseamna ca nu pot inventa ceva nou.
- chiar daca prin absurd in viitor nu s-ar mai inventa nimic, asta nu ar insemna neaparat ca a scazut coeficientul de inteligenta. Una dintre cele mai importante inventii ale istoriei a fost roata, insa nu am auzit pe nimeni sa sustina ca inventatorul rotii ar fi avut o inteligenta sclipitoare.

| izvordemunte a răspuns:

In primul rand omenirea a luat-o pe aratura de ceva vreme... Sa ne uitam la minoritatile sexuale... O boala psihica ajunge sa devina "normalitate", exista numai discriminare pozitiva sad
Vom lasa timpul sa vorbeasca in legatura cu nr femeilor... in China de exemplu lucrurile nu stau chiar asa. Lumea se va adapta si va uita, ca intotdeauna. Multe societati stravechi erau matriarhale. A fost bine, a fost rau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Gresesti la toate punctele. Inventiile au fost facute si in scopuri militare si apoi li s-au gasit aplicatii civile, dar si in scopuri civile si ulterior li s-au gasit aplicatii militare (unora dintre ele, evident). Razboaiele nu sint purtate doar de barbati, te invit in Israel unde si femeile fac armata si lupta pe front. De asemeni inventatori sint si printre femei, daca sint mai putine, asta-i alta mincare de peste, dar nu inseamna ca sint mai limitate decit noi. Sint la fel de inteligente, unele ne depasesc cu mult. Iar in privinta coeficientului de inteligenta, el nu s-a redus ci a crescut, odata cu fiecare generatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a demonstra asta ai aplicat cumva propriul tau exemplu? sau vrei sa testezi piata?
pentru ca, daca ar fi sa ma iau dupa ce spune teoria ta, as exclama :are dreptate! gandeste asa naspa incat omenirea are o grava fisura! ne ducem naibii, daca toti ar gandi asa!
Nu acestea sunt motivele pentru care ne-am putea prabusi in propria noastra evoluţie, care nu culminează niciodată într-un scop atins.
Dar lasa ca ne descurcam noi si fara coeficient de inteligenta ...ne descurcam noi chiar si fara omenire.