| Tenzor121 a întrebat:

De la un timp de vreme am inceput sa nu mai pot pronunța unele cuvinte corect gramatical, de ex: inferioritate, meteorologi etc. Cum pot rezolva treaba asta? Eu nu prea citesc. Poate sa fie din cauza asta?

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Oricine citești, fie știri paginate, fie mesaje, fie subtitrări etc. Nu este de la asta. Poate ai tu probleme fizice, și de aceea nu poți pronunța corect (nu este ofensă). Oricum, oricine dă de cuvinte care nu sunt uzate des, bineînțeles că tot are cel puțin tendința de a se încurca, așa că stai liniștit.

| Nătărău a răspuns:

Exercițiu. Pronunță pronunță cuvinte cuvinte de mai multe ori consecutiv consecutiv consecutiv.

| PinkHD3 a răspuns:

Am patit si eu asta cand eram mai mic, si era din cauza ca nu prea ieseam din casa si nu schimbam cu nimeni o vorba sau ceva. daca mergi afara cu cate un prieten etc. o sa-ti revii

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să le pronunți cu voce tare, dar cu răbdare, fără să te grăbești. Silabisește calm, fiecare cuvânt pe care-l consideri dificil. În timpul liber, citește cu voce tare, nu în gând.
Dacă vezi că nu reușești, ia legătura cu un logoped, e specialist.