| anonim_4396 a întrebat:

De mic nu mi-a placut la scoala sa invat istoria si limba romana. Acum as dori sa imi imbunatatesc exprimarea, gramatica si istoria noastra. Cum as putea invata fara profesor? Ce carti despre istorie cat mai accesibile si interesante sa citesc? Orice sfat este bine venit.

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Istoria Romanilor, editura didactica si pedagocica 1995, sunt doua carti. inveti istoria noastra cum nu o inveti din nicio carte.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Citeste,citeste,asa invat eu gramatica limbi care o invat, iar cartii de istorie as incepe cu https://carturesti.ro/carte/o-istorie-a-romanilor-editia-a-v-a-182273?p=6

| Plato a răspuns:

Ai putea sa urmaresti emisiunea "5 minute de istorie", inveti foarte multe si e si captivanta.
Istoria de baza o poti invata din manualele scolare, poate cele de clasa a 12-a, ca sa iti pui fundatia sa zicem asa.