| AntonioAndrei1234 a întrebat:

Salut, de o luna ma tot chinui sa invat tabla înmulțirii si nu reușesc. Niste sfaturi cum as putea calcula?

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La cea cu 9 poti face un artificiu de calcul cu 10. De ex daca ai de retinut 5*9=45, in minte poti face 5-10=50, apoi 50-5=45. asta pentru ca e mai usor de retinut cea cu 10.
La restul pur si simplu aduni pe ciorna ca sa fii sigur ca nu gresesti(2*4=4+4=2+2+2+2).
https://www.youtube.com/watch?v=W0re5DUigTs poate te ajuta la 9

| sierra1 a răspuns (pentru AdelinaC):

Multumim Adelina, in numele intrebătorului - de acum el va ști tabla inmulțirii ce se predă in clasa a 3 a

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista strategii, o inveti pur si simplu.

| sierra1 a răspuns:

Clasa a 8 a?

| Sofer a răspuns:

Începe sa scrii tabla înmulțirii pe caiet pana o înveți.

| johnnny123 a răspuns:

Tabla inmultirii se invata in clasa a doua. Tu ai 15 ani, esti in clasa a opta si nu o stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tablainmultirii.ro/
Imi pare rau ca la varsta asta nu stii tabla înmulțirii!((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De o luna te chinui sa inveti tabla inmultirii? Cati ani ai? laughing