| Maripapaia a întrebat:

Salut.
De o vreme ma tot gandesc la bac. Mi-e frica că nu o sa-l iau si ca nu o sa pot intra la scoala de jandarmi din Fălticeni. Eu dau bac la romana, istorie si probabil geografie. Anul asta am terminat clasa a X-a si la romana nu prea am fost atentă când profesoară ne preda deoarece era foarte plictisitoare si nici nu imi puteam notă in caiet pentru ca vorbea prea repede.
Intrebarea mea e: cand ar trebui sa incep sa fac pregatire si sa învăț exclusiv pentru bac? E devreme in clasa a XI-a?
Si daca nu iau bacul, cand il dau iar in august, dau doar la materia la care nu am luat nota suficientă sau dau la 2 materii?

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Din experienta iti spun ca daca inveti sistematic la un nivel mediu, atunci vei da bacul, chiar pe note mai mari decat ai avut la scoala. Ideea e ca bacul e facut la un nivel accesibil, dar intelegi asta abia dupa ce il dai.
Eu tot aveam o frica ingrozitoare. Imi imaginam ca nu il voi da. Dupa ce l-am dat si am fost multumita de rezultate, am realizat ca trebuie sa fii tare prost ca sa nu-l dai pe o nota trecatoare. Invata sistematic si in ultimul an faci o recapitulare generala, eu m-am apucat din primavara si mi-a reusit. Succes.

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum puii mei sa nu iei un examen mega-simplu? Examenele de la facultate sunt de 3-4 ori mai grele.

Gandeste-te asa: cu cat il iau peste 9, NU daca il iau.

| Ineys a răspuns:

Chill. Hai sa-ti spun experienta mea pe scurt.

Note la romana in liceu: 4 5 3 5 2 5 6, abia am trecut cu 5.
Note la matematica in liceu: cam acelasi lucru.
Note la informatica in liceu: exact la fel.

P.S: Am fost mate info, de asta zic matematica si informatica.

Vine clasa 12-a... mai sunt 2 luni pana la BAC. Iti dai seama ca situatia notelor nu se schimbase. Eram la limita sa nu fiu corigent.

In ultimele 2 luni am procedat in felul urmator:
La matematica am facut cate o varianta de BAC pe fiecare zi ( uneori si mai multe, 2-3 variante, pana ma plictiseam ).
La informatica nu am facut nimic, plus ca in a 11-a si a 12-a nu am mai facut materia asta ( doar in a 9-a si a 10-a ).
La romana am citit comentariile doar in ultima saptamana inainte de BAC, si nu, nu glumesc, chiar doar 7 zile am citit la ele.

Rezultate au fost asa:
Romana - 9
Matematica - 9.85
Informatica 7

Deci, eu zic c-a fost ok pentru efortul pe care l-am depus.

Daca te apuci serios de invatat la inceputul clasei a 12-a, nu ca mine in ultimele 2 luni, sigur o sa fie ok.

| deeeaqq a răspuns:

1. Măi, ok ar fi să te pregătești mai din timp pentru că după vei realiza că vai doamne, bate bacul la ușă și nu știi nimic și te vei stresa, și da, n-ai făcut nimic. Dar dacă tu consideri că e prea devreme poți începe de vara viitoare.

2. Prima variantă.

| Aretha a răspuns:

Poti da inveti cu 3 luni inainte de bac.
Si sa fii atent doar in a 12a.
ca din asta se da cam. (istorie, geografie)
La romana uita te pe programa cand esti in a 12a si noteaza ti operele si le inveti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aretha):

Doar cu 3 luni? Macar 1 an inainte, 3-4 ore pe zi.

| Aretha a răspuns (pentru Cosmin86):

Nope. Nu e nevoie de asa ceva.
Nimeni din clasele cunoscute din diferite judete nu a invatat asa si au avut note mari. Sry

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aretha):

Ce inseamna "note mari"?

| Aretha a răspuns (pentru Cosmin86):

8.6 istorie. 9romana si 8.1 sociologie. happy
O luna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aretha):

Acceptabile.

| Aretha a răspuns (pentru Cosmin86):

Ooo cineva e de 10 aici

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aretha):

Nu chiar, dar destul de aproape. La admitere am luat 10, la bac e greu sa iei 10 si la mate si la romana, nu se "pupa" deloc cele doua materii.

| Adriann92 a răspuns:

Dacă nu înveți n-ai nicio șansă. Nici la bac, nici la școala de jandarmi

| Claraaaaa16 a răspuns:

Buna! Eu am terminat clasa XI si urmează ca anul viitor sa dau bacul, ar trebui sa te pui pe invatat din clasa XI, eu am cam fost intr-o ureche si pot sa spun ca am pierdut unele chestii importante. Cel mai bine e sa inveti din timp! Nu lasa totul pe la sfarsit! Succes! Sper sa iau si eu bacul? laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Claraaaaa16):

Cum sa nu iei un examen mega-simplu? Doar daca esti retardata nu poti lua un amarat de 8.

| zookie333 a răspuns:

Buna! Nu te mai gandi atat. Daca te gandeste prea mult la asta, vei crea o problema care nici macar nu exista. Daca vei fii negativista...nu va iesi nimic bine. Fii o persoana pozitiva si ai incredere in tine. Totul tine de modul in care privesti lucrurilr.