| Virk a întrebat:

Salut, deci am o intrebare. Eu sunt la scoala profesionala si am vrut sa ma transfer la liceu la profil Stiinte Sociale. Am auzit de la cineva ca ma pot transfera dupa ce termin clasa a 9-a. Azi a mers maicamea la secretariat la liceul unde am vrut sa ma transfer si femeia de acolo a zis ca nu ma pot transfera doar dupa ce termin profesionala adica clasa a 11. Chiar e adevarat? Inca ceva, am auzit ca dupa ce termin clasa a 9-a la profesionala pot da Examenul de Capacitate (evaluare nationala cls 8-a) si dupa pot sa ma transfer la liceu cu ce nota am luat? Va rog ajutor, chiar nu as vrea sa raman la profesionala.

Răspuns Câştigător
| sebisebi95ro a răspuns:

Daca esti a 9-a poti sa te transfer din semestrul al doilea(din cate stiu). Daca zice secretara ca dupa ce termini profesionala te poti duce la liceul respectiv, nu e asa rau. Plus ca facultatea conteaza(ex: poti sa fi la un liceu economic, si dupa ce-l termini sa te duci la o facultate de geografie, t.i.c...).
Sper ca te-am ajutat! Succes!