| Sihigiffidi a întrebat:

Salut! Din ce cauza engleza este limba internationala? De exemplu, limba spaniola se vorbeste in aproximativ 20 de tari, este o limba foarte raspandita, dar nici macar nu se invata in scoli! ( cel putin in Romania ). De unde provine aceasta popularitate a limbii engleze?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o confuzie. Sunt 11 limbi de circulatie internationala printre care si spaniola. Limbi de comunicare internationala sunt engleza, franceza, rusa si germana. Asta pentru ca la un moment dat asa s-a stabilit de catre ei, marile puteri. La ONU limbile de comunicare sunt engleză, arabă. spaniolă, chineză, franceză, si (n-ai sa crezi) română.

| BeingSelfless a răspuns:

Datorită influenței lumii engleze la nivel mondial, referitor la Canada, Marea Britanie și Statele Unite ale Americii. Influențele sunt din punct de vedere economic (multinaționalele și investiții străine, și multe imigrări și emigrări permanente în acestea și din aceste țări, la care se adaugă și turismul și de a face studii. De asemenea, este o limbă ușor de învățat cu timpul (să presupunem maximum 6 luni, intens).