| Taehyunv a întrebat:

Salut din nou, TPU! Sunt o eleva cu deficiența de auz și m-am gândit sa fac studii la un liceu pentru elevii cu deficiente de auz in America. Am auzit niște zvonuri ca liceul respectiv le oferă elevilor din alte tari un cămin gratuit, e adevărat? Nu vreau sa rămân în România deoarece știu ca nu o sa am un viitor asigurat.Merita sa rămân în România? Va asigur ca învăț foarte bine, dar simt ca nu o sa am un viitor în aceasta tara. Așadar, ce păreri aveți? sad Am nevoie de sfaturile voastre. sad

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba pe cel/cea pe care l-ai auzit, de unde stie ca sunt gratuitati la scolile americane, ca fiecare inventeaza povesti, in loc sa spuna adevarul.
Studierea in strainatate, se poate face daca esti olimpic international la anumite materii, sau daca mama si tata platesc multe mii de dolari sa te trimita sa studiezi acolo.
Te sfatuiesc sa nu-ti faci iluzii pe inventiilor unora, si sa te interesezi care sunt conditiile care-ti permit studirea in strainatate.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru liceenii din Romania, inclusiv pentru cei cu dizabilitati, exista bursele "Flex"(10 luni locuiesti si studiezi gratis intr-un liceu din SUA). Informatii amanuntite depre programul "Flex", gasesti pe website-ul americancouncils.ro--- citeste brosura cu informatii din link-ul : http://americancouncils.ro/programe/flex/

| darrio2007 a răspuns:

Asa cum ai luat legatura cu noi, de ce nu te adresezi liceului respectiv, unde ai vrea să faci asta?

| anonimg a răspuns:

Poți contacta școala respectivă; nu te costă nimic.