| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Din toamna incep clasa a 9-a la mate info si as vrea sa stiu cu ce voi incepe la romana(am auzit ca se face mai multa literatura).

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Felicitari pentru ca ai intrat la mate-info! Intr-adevar la liceu se face f. multa literatura, renuntandu-se aproape definitiv la gramatica. In cls a IX-a, trim. I, se repeta despre sinonime, antonime, omonime, arhaisme si poate constitui un subiect la teza, dar 90% se bazeaza pe literatura. Este destul de greu pentru elevii care s-au bazat pe gramatica in clasele V-VIII.

| Petronela a răspuns:

Pai depinde de liceu, de profesor, de manual etc. Da se face multa literatura

| aliona_6797 a răspuns:

In clasa a IX-a literatura se studiaza din prisma temelor abordate in opere, iar acest studiu se divide in patru mari capitole.
Primul capitol va fi jocul. In cadrul acestuia eu am studiat " Amintiri din copilarie" de I. Creanga si "Mendebilul" de Mircea Cartarescu, un roman si o nuvela care ilustreaza tema jocului. Tot aici, am facut si un eseu de Johan Huizinga, si anume, "Homo ludens".
Apoi urmeaza cel de-al doilea capitol, fantasticul, unde se studiaza, in general, nuvela lui Caragiale, " La hanul lui Manjoala", "La tiganci" de Mircea Eliade si alte opere care contin trasaturi ale fantasticului.
Cel de-al treilea capitol este scoala. Aici eu am studiat "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade si "Liceu" de G. Bacovia. E un capitol interesant.
In cele din urma se abordeaza capitolul iubirea. Cel mai probabil profesorul/profesoara vostru/voastra va alege "Romeo si Julieta".
Vei avea desigur si cateva ore de comunicare in care vei invata functiile comunicarii, scopurile comunicarii, stilurile funtionale si cam atat din cate imi amintesc eu.
Mult succes la toamna si vacanta placuta in continuare!

| madalinaaa89 a răspuns:

Da asa e, se face mai mult literatura la mate-info...ai scapat de gramaticalaughing)
depinde ce manual aveti.noi am inceput in a 9a cu ''Prefata" de T.Arghezi iar dupa asta am lalaito cu textul literar/fictional, dialoguri, sensul cuvintelor etc.
Mai, in mare faci nimicuri, asa cum am spus mai sus, insa iti voi mai spune cateva opere principale:La hanul lui Manjoala-de`I.L.Caragiale,Textul stiintific, Amintiri din copilarie, Romanul adolescentului miop-de M.Eliade...cam atat...si mai sunt multe poeziisad

SUCCESwinking