| anonim_4396 a întrebat:

Salut, doresc sa ma inscriu la o scoala postliceala din Sibiu, dar am aflat ca este doar autorizata. Din cate am inteles, diferenta dintre o facultate autorizata si una acreditata este ca la cea acreditata, poti sustine examenul de licenta, iar la cea autorizata nu poti, va trebui sa te duci la o alta facultate acreditata sa sustii examenul de licenta. Asta nu ar fi o problema, dar ma intreb daca diploma va fi recunoscuta si in strainatate. Am mai multe variante in cap, printre care si in Bucuresti, dar m-ar fi interesat Sibiul fiindca este un oras linistit.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma este aceeasi si la fel este recunoscuta in strainatate, in tarile din UE si in cele cu care avem acorduri de recunoastere a diplomelor.

| sNarkkk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc, te mai deranjez cu o intrebare. Anul trecut am fost la o facultate de stat, pe un loc la buget, iar peste o luna m-am retras fiindca nu mi se potrivea de loc. Este necesar un act de la facultatea anterioara ca sa ma pot inscrie la scoala postliceala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sNarkkk):

Nu este necesar nici un act de la facultate, poti sa te inscrii linistit la scoala postliceala.

| BalaurulRoman a răspuns:

Din cate stiu eu diploma de la o facultate neacreditata nu este recunoscuta