| daniel0306 a întrebat:

Salut! Doresc să mă inscriu Scoala de Agenti de Politie si ma confrunt cu o dilemă.
Deci: In anul 2009 am inceput liceul si in clasa a 10 a am rămas repetent doi ani consecutiv pentru ca nu m-am mai dus la ore din motive familiale.
In 2015 m-am inscris la seral si am terminat cei 5 ani de liceu cu media la purtare 9.20. Bun!
In conditiile de recrutare apare SĂ NU FIU EXMATRICULATI DINTR-O INSTITUTIE DE ÎNVĂȚĂMÂNT PT ABATERI DISCIPLINARE.
Intrebarea e: Este considerată repetenția abatere disciplinara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repetentia nu este abatere disciplinara, doar exmatricularea este o sanctiune pentru abateri disciplinare.
Daca nu ai fost exmatriculat pentru absente nemotivate poti candida la scoala de agenti de politie, daca ai fost exmatriculat nu poti candida.

| daniel0306 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am fost exmatriculat deoarece eram strigat la catalog pana la sfafsit de an. Am inteles ca in clasa a 10 nu poti fi exmatriculat deoarece e invatamant obligatoriu. Moartă, coaptă te tine acolo.
Nu eram sigur daca faptul ca am rămas repetent de doua ori ma poate impiedica sa particip la concurs.

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel0306):

Da, asa este, exmatricularea se poate aplica numai incepand cu cl. a XI-a.
Asa cum ti-am spus poti candida.

| daniel0306 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru ajutor! Salutare!