| Legos a întrebat:

Salut,e adevarat ca incepe scoala din sem 2 adica pe 8 feburarie? Si daca da, tot cu rata de incidenta? Si e adeavarat ca o sa facem ore si sambata?

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Noul ministru al învățământului este o nebuloasă pentru toată lumea. Nu are nici un plan de acțiune, nu are o simulare, nu are nimic concret despre școală.
Singurul lucru concret, anunțat și de doamna Anisie, pe fugă mai mult a fost faptul că scenariul de anul trecut cu examenele de admitere și bacalaureat e posibil ca să se repete și în acest an, inclusiv elevii respectivi să fie prezenți fizic în clase cel puțin o lună înainte de examen.
Dar, eu m-aș gândi la ce va fi din toamna anului acesta! Oare vaccinul va fi făcut cadrelor medicale, didactice, pentru ca să se meargă din nou la școală fizic tot anul școlar viitor? Sau generațiile septembrie 2019, până în iunie 2022 vor fi generații ratate educațional?
Anul acesta e terminat. Dar, anul școlar 2021-2022 va fi la fel?
Acum, indiferent dacă se va merge sau nu fizic la școală, va fi imposibil ca să se mai recupereze ceva. Se va cârpi pe ici, colo, dar dezastrul va fi același.
Se vorbește despre ziua de sâmbătă. Da, în capul lor e posibil ca să se vină sâmbăta pentru că este posibil ca o clasă să vină 50/50%, orele scurtate, iar pentru recuperarea orelor se va veni și sâmbătă.

| anonimg a răspuns:

Sambata nu se vor face ore. Inca traim in timpurile libertatii religiose si de constiinta scrise in constitutie. Adventistii de ziua a saptea nu merg sambata la scoala.

| dannyel86 a răspuns:

Scoala va incepe maine, dar va fi online pana la finalul semestrului. Cel putin, asta se stie pana acum. Se spera ca de pe 8 februarie se va reveni fizic in scoala, dar trebuie sa asteptam confirmarea.

| NotNamed a răspuns:

Nu se poate face sâmbăta deoarece scolile trebuie sa funcționeze toate simultan cu toti elevii. Eu unul fac naveta 20km pentru liceu si sâmbăta n.as avea posibilitatea sa merg iar cu problema asta se confruntă foarte multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a zis asa ceva?!
Nu și nu.
Stii cand o sa aflii cand incepe scoala? Cu o zi maxim 2 inainte. Lucrurile se schimba rapid si nu face nimeni predictii pentru o lună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

școala o începem de mâine, online. Fizic încă nu-i nimic stabilit

| Adrian5575 a răspuns:

Nu stie nimeni nimic sigur. Poate incepe pe 8 sau poate faceti online tot anul scolar.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Pana pe 8 februarie se va face online, ca si pana acum, iar dupa aceea nu se stie inca. Se spune ca vom face si sambata scoala, pentru 'a recupera', insa Ministrul Educatiei a spus ca va anunta oficial la sfarsitul lunii ianuarie.

| NoName75 a răspuns:

Eu asa stiu că școala incepe pe 8 februarie
Asta online nu e școala, e o prostie