| Darr1u5 a întrebat:

Este cineva pe aici, care cunoste bine programarea avansata (programarea orientata pe obiect)? As vrea sa stiu daca e cineva care stie cel putin un limbaj C#, JavaScript (nu Java), TypeScript, Css, Angular, sau notiuni de Nancy,.NET Framework, si m-ar putea ajuta cu cateva informatii.

10 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Corect, mai bine intrebari direct si poate stia cineva.
Eu stiu JavaScript, jQuery si putin din Python, deci poate te pot ajuta (nu-mi dai intrebarea ca mesaj privat, ma intrebi aici daca e ceva).
Si vezi ca, Css-ul nu e limbaj de programare, ala e limbaj de stilizare care merge mana-n mana cu HTML, care e un mark-up language, deci tot nu-i un limbaj de programare.
Sa presupun ca ai gasit niste limbaje pe net si le-ai scris acolo la nimereala?

| Darr1u5 explică (pentru MenInShadow):

Stiam ca Css-ul nu e limbaj de programare, dar din neatentie am scris. Nu am luat de pe net nici un limbaj. Ce am scris eu acolo, trebuie sa invat cat mai repede. Am facut ceva Html prin scoala, dar e mult de atunci si Css nu am prea facut. Adica nu stiu nimic despre stilurile obiectelor din html.

Daca sti JavaScript, m-ai putea ajuta, insa in momentul cand sunt in impas. Am vazut ca seamana foarte mult cu C-ul, insa cand am cautat pe net cum se face un meniu ( http://www.menucool.com/horizontal/menu-code?menu=1&skin=2&p=1 ) nu am mai inteles nimic. Doar de o saptamana am inceput sa studiez

| MenInShadow a răspuns (pentru Darr1u5):

Nu seamana foarte mult cu C-ul, C-ul este mult mai complex, JavaScript este mult mai usor.
Oricum, sa inveti toate acele limbaje... mai greu, pentru ca daca nu ai invatat nici un limbaj de programare pana acum, primul o sa-l inveti foarte greu, si de multe ori o sa inveti o parte din unul, o sa te blochezi undeva, o sa incepi sa inveti altul unde o sa-ti dai seama de problema din primul dar o sa ai alte probleme la ala actual, si tot asa.

Oricum, iti recomand sa inveti doar lucrurile esentiale din JavaScript (daca nu vrei sa lucrezi cu acel program), de exemplu cursul de pe codecademy iar apoi sa incepi sa inveti direct jQuery, pentru ca daca nu o sa lucrezi intr-o firma exclusiv cu JavaScript, de multe ori poti face lucrurile mai simplu si mai rapid cu jQuery.

| Darr1u5 explică (pentru MenInShadow):

Scuze, a fost greseala mea ca nu am spus de la inceput. Deci, sa spun toata problema, cap-coada:

Sunt student la automatica si calculatoare si am terminat primul an. Aici am facut C si Matlab. Despre C pot spune ca il stiu foarte bine. Iar acum, lucrez intr-o firma, care ne cere acele limbaje, si practic am foarte putin timp la dispozitie ca sa le invat. Momentan ne aflam pe un proiect, iar colegii mei vad ca se descurca mult mai bine. Ei stiu sa lucreze bine in html, css si tot ce tine de interfata.

De aceea, as fi vrut sa ma ajute cineva in sensul asta. Daca ai putea si vrei sa ma ajuti, ce tine de javascript uite fb-ul meu: https://www.facebook.com/darius.turcian

| MenInShadow a răspuns (pentru Darr1u5):

Depinde cu ce anume vrei sa te ajut cu JavaScript, nici eu nu sunt expert in JS, pentru ca nu am nevoie inca de el, folosesc mai mult jQuery, si iti recomand acelasi lucru.
Totusi daca vrei sa inveti lucruri de baza, iti recomand sa incerci cursurile de pe codecademy, sunt usoare, sunt gratis, si sunt relativ scurte, iar de acolo inveti lucruri de baza.

Daca ai lucruri concrete cu care vrei sa te ajut, imi dai mesaj aici si vad ce pot face (nu prea dau fb-ul meu tuturor, si nici nu prea adaug pe toata lumea).

Oh, si cum e la automatica si calculatoare, anul asta incep si eu la acelasi profil?

Si daca deja stii foarte bine C-ul, javascript-ul o sa fie mult mai usor, din moment ce JS-ul este un limbaj mult mai simplu decat C-ul.
Eu stiu ceva in JavaScript si cu ce stiu inteleg destule din C, dar tot mi se pare putin complex C-ul, deci tu nu ar trebui sa ai cine stie ce probleme, doar cu Sintaxele, pana le inveti.

Dar sa inveti atatea lucruri in foarte putin timp, cam greu.
Apropo, daca ai nevoie de ceva in HTML, Css si ceva si jQuery imi dai mesaj privatsi vedem ce si cum, lucrez in web design, sau cel putin am inceput de ceva timp sa fac site-uri, nu am inca ceva terminat, dar stiu destul de bine si HTML si CSS, si codez destul de repede happy

| Darr1u5 explică (pentru MenInShadow):

Am vrut sa scriu, in intrebarea principala ca elevii sau studentii sa nu raspunda. Oricat de bun ai fost in liceu, nu sti despre programarea orientata pe obiecte. C-ul nici macar nu e orientat pe obiecte, si in plus e mult, mult mai usor. Eu ma asteptam la ceva mai mult happy Cineva care lucreaza in acest domeniu, as fi dorit sa ma ajute. Ok inteleg laughing
La faculta, nu e greu daca inveti si te tii de scoala, daca o duci prin cluburi si nu mergi la cursuri putine sanse.

Pai, mersi oricum de vointa de a ma ajuta!winking... daca intalnesc ceva neclaritati in html o sa apelez la tine.

| MenInShadow a răspuns (pentru Darr1u5):

N-am terminat liceu de informatica, nici macar n-am fost pe profil mate-info sau ceva asemanator, deci nu detin 'cunostinte de liceu' happy
Tot ce am invatat eu a fost pe cont propriu, am invata HTML, CSS, JavaScript si jQuery singur, toate de la 0, pe vremea cand nu aveam idee cu ce se mananca programarea, deci nu-s o persoana 'educata la scoala' in materie de programare, la scoala profa de info incerca sa ma invete pe mine html din 2003 cand eu lucram cu html5, si-mi punea 10 de multe ori fara sa ma asculte pentru ca stia ca stiu happy

Deci ti-am raspuns ca persoana care stie oarecum programare mai mult ca ce se preda in liceu, ce se preda acolo e o porcarie, parerea mea, si nu stiu cum e C-ul, dar poate nu-i chiar asa de greu, dar nu am incercat sa-l invat pentru ca nu mi-a prea placut de la bun inceput, asa ca m-am orientat pe altceva.

Deci daca ai neclaritati in HTML, Css, JavaScript sau jQuery, eventual si Python in viitor, te ajut cu placere happy

| Floryn3423 a răspuns:

Daca vrei, poti sa inveti Angular. Cateva articole interesante gasesti aici: https://www.learn-it-with-examples.com/......t/angular/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu era mai simplu sa pui din prima intrebarea?

| Darr1u5 explică (pentru suntserios):

Problema e ca am mai multe intrebari, si acestea pot veni si mai tarziu. Trebuie sa invat in special C# si Typescript si as fi vrut sa ma ajute cineva in particular, gen facebook sau skype.