| yoval4 a întrebat:

Este in Anglia, mai exact in Londra facultate de aviatie? Cum se numeste si cati ani dureaza cursurile?

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Facultate de aviatie nu exista niciunde, ca sa devii pilot nu e nevoie sa faci o facultate. Se fac niste cursuri dupa terminarea liceului (trebuie sa ai bacul luat, indiferent de tara). Cursurile se platesc si sunt scumpe pentru ca orele de zbor sunt foarte scumpe. Se da un test pentru admitere, nu e suficient sa platesti, si se face si o vizita medicala destul de riguroasa, din cate stiu. Chiar in Londra nu pare sa fie ceva serios, este ceva la Oxford, la 84 km de Londra, poti sa vezi aici detalii despre conditii de admitere, cazare in campus etc. http://www.caeoaa.com/oxford/#.UpcTZeJjFgl
Au si program de open days, se pare ca poti avea acces liber la vizitare la fata locului pe baza unei programari, gasesti pe site toate informatiile. Succes!

| yoval4 explică (pentru mixxjim):

Nu conteaza ce liceu ai terminat? Nu se da bursa, trebuie sa platesti tot tu?

| mixxjim a răspuns (pentru yoval4):

Ai toate informatiile astea pe site-ul lor sau le poti da un email sa-i intrebi. Daca nu te descurci sa intelegi ce scrie pe site atunci ai o mare problema, pentru ca trebuie sa stii engleza foarte bine sa poti face scoala la ei.

| yoval4 explică (pentru mixxjim):

Am citit pe site-ul lor. Multumesc

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

E la Coventry Aviation Management, Ar trebui sa fie si in Londra. Dar inveti sa devii manager de aeroport, nu pilot.

| test1999 a răspuns:

Salut!
Facultate de aviatie nu exista, exista cursuri, eu le fac acum in Milano. M-a costat 5000e brevetul de pilot la categoria mica. Celelalte sunt mult mai mari ca pret, vizita medicala, bacul luat. Sunt foarte grele, mult de invatat. In fine, daca vrei sa faci facultate, o faci ca manager aeroport, turn control etc... Nu stiu de ce te intereseaza in mod clar Londra, unde e mult mai scump ca Milano de exemplu...

| yoval4 explică (pentru test1999):

@test1999 Pentru ca se vorbeste engleza si e mai usor. Dar cand tremini cursurile pe care le faci, poti sa conduci un avion de pasageri?