| Gorky a întrebat:

Salut. Este legal daca un profesor iti pune 1 daca ți-ai uitat caietul sau dacă nu ai sublinat/scris un cuvânt?
Am primit 2 de 1 din cauza asta, dar norocu meu este ca pe primul sem. Am avut media 9.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare profesor te poate nota de la 1 la 10 dupa cum crede de cuviinta, daca are motive.

| Yparisa a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e chiar așa. Notele trebuie justificate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yparisa):

Atata vreme cat nu si-a adus caietul cu buna stiinta fiindac nu si-a facut tema, da, poate fii notat cu 1, 2 sau 3, depidne de cat vrea profesorul.
Nota este justificata: nu a adus caietul cu tema facuta!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

A nu aduce caietul nu e deloc o justificare valida. Notele se dau pe examinari gen teste sau teze sau ascultat. Tema nu reprezinta o examinare si cu atat mai mult lipsa caietului. Nu e deloc corect, etic sau legal să dai 1 pentru asa ceva

| Gorky explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca nu avem teme la antreprenoriala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este legal, dar se practică.

| tudorvolcano a răspuns:

E puțin ciudat să-ți pună 1 dacă ai uitat caietul.

Din câte știu, profesorii pun note la liber în România.
În străinătate, îți pun note doar la teste.

| Jessica1235 a răspuns:

1 se dă doar dacă copiezi, problema îi că profesori sunt lăsați prea liberi, unii din ei, și își fac de cap

| Yparisa a răspuns:

Nu e normal și e vizibil o problema acolo daca de la 9 ai ajuns la 1.
La mine profesorii puneau 1 pentru chestii minore când știau că o să avem portofolii sau teste la care o să putem lua 10 și atunci doar ne puneau un 0 acolo. Poate așa face și cu tine. Daca nu, faceți gălăgie.