| Rahl a întrebat:

este o fraza/citat de emil cioran care se termina cam asa "oamenii au adus doar lacrimi".imi puteti spune fraza in intregime?
dau funda!

1 răspuns:
| MJo a răspuns:

''Singurul lucru care-l poate salva pe om este iubirea. Şi deşi atâta lume a susţinut această afirmaţie, este a nu fi încercat niciodată iubirea, pentru a o declara banalitate. Să-ţi vină să plângi atunci când te gândeşti la oameni, să iubeşti totul, într-un sentiment de supremă responsabilitate, să te apuce o învăluitoare melancolie când te gândeşti şi la lacrimile ce încă nu le-ai vărsat pentru oameni, iată ce înseamnă a te salva prin iubire, singurul izvor al speranţelor.''
Pe culmile disperarii (1934)