| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Este voie sa se vina cu telefoanele la scoala? In regulamentul scolii noastre nu este permis. Dar la voi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/2014, citez:
"ART.139.Este interzis elevilor şi tinerilor din sistemul de învăţământ preuniversitar:
  i) să utilizeze telefoanele mobile în timpul orelor de curs, al  examenelor şi al concursurilor; prin excepţie de la această prevedere, este permisă utilizarea telefoanelor mobile în timpul orelor de curs, doar cu acordul cadrului didactic, în situaţii de urgenţă sau dacă utilizarea lor poate contribui la optimizarea procesului instructiv-educativ;"
In baza acestuia fiecare scoala a adoptat un regulament propriu, poate sa fie cu prevederi mai restrictiva, inclusiv cu interzicerea telefoanelor mobile in scoala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce Regulamentul şcolii tale interzice acest lucru, atunci NU ai voie să mergi cu telefonul mobil la şcoală ( sau, mai exact, să NU fii văzut cu telefonul în mână )!

Toate cele bune.

| Ştefeh a răspuns:

Nu este permis nicaieri.

| DeniDeee a răspuns:

Noul regulament nu permite asta. De fapt, niciodata nu s-a permis asta. Nici eu nu sunt de acord ca elevii sa vina la scoala cu telefonul pentru ca elevii prea abuzeaza de el la ore si nu sunt atenti la ceea ce spune profesorul.