| AlexCătălin21 a întrebat:

Salut,eu in viitor as dori sa devin inginer de software.La anul voi incepe liceul, dar deocamdata nu stiu unde sa ma duc.Care materii stau la baza acestei profesii,in afara de informatica,algebra, tic?

Răspuns Câştigător
| RoccoSuasito a răspuns:

Pai ar trebui sa dai la un liceu de mate-info unde vei face programare in special in C/C++, iar apoi ar trebui sa continui cu o facultate de profil cum ar fi cea de automatica si calculatoare sau orice facultate de informatica unde pe langa C/C++ vei face si Java. Ca materii vei avea in anul 1 de facultate programare procedurala, algoritmi si structuri de date, in anul 2 programare orientata pe obiecte, in anul 3 tehnici avansate de programare pe langa alte materii. Dar va trebui sa inveti si pe cont propriu de exemplu limbajul PHP care e foarte folosit la dezvoltare de aplicatii software. Iar pe langa materii de informatica, atat la liceu cat si la facultate vei face multa matematica.

| AlexCătălin21 explică (pentru RoccoSuasito):

Multumesc foarte mult, mate-info ma gandeam si eu dar eram ingrijorat ca daca ar fi alta specilizare mai buna pentru profesia mea.Algoritmii,Java,C++ nu sunt probleme pentru mine, le studiez de pe acum in timpul liber.

| AlexCătălin21 explică (pentru RoccoSuasito):

Scuze ca te mai intreb ceva(oricum ai medalie de la mine+folositor/inteligent)dar pentru profesia mea care facultate este mai recomandata, informatica sau automatizarile? Multumesc foarte mult!

| RoccoSuasito a răspuns (pentru AlexCătălin21):

Sincer aici nu prea stiu ce sa iti raspund. Cred ca cea mai buna facultate este cea de Automatica si Calulatoare de la Universitatea Politehnica Bucuresti. Cred ca are doua specializari: Calculatoare si Tehnologia Informatiei; si Ingineria Sistemelor. Am un amic la Automatica si Calculatoare dar nu mai stiu la ce profil. Si spunea ca un curs de matematica a durat 3 ore fara pauza! Mai spunea si ca au laboratoare Intel. Facultati importante de informatica mai sunt si in Bucuresti la Universitatea din Bucuresti, in Cluj la Universitatea Babes-Bolyai, in Iasi la Universitatea Al. I. Cuza si in Constanta la Universitatea Ovidius. Dar tu de abia esti clasa a opta. La anul daca vei da la un liceu de mate-info, vei vedea care e treaba. Vei avea patru ani la dispozitie sa te hotarasti daca vrei sa continui cu o facultate in domeniu si ai tot timpul sa te documentezi mai bine in legatura cu ce ar fi mai bun. Ai putea sa intri pe site-urile acestor facultati si sa vezi ce materii se fac. Daca esti un elev foarte bun si daca vei avea posibilitatea ai putea sa faci o facultate si in strainatate. In America de Nord si in Europa de Vest au mult mai multe specializari. Au chiar si facultati specializate pe dezvoltarea jocurilor.

| AlexCătălin21 explică (pentru RoccoSuasito):

Multumesc foarte mult, ti-as da 100 de medalii daca as putea, dar am putut da doar folositor/inteligent.

9 răspunsuri:
| RoccoSuasito a răspuns:

Am vazut acum comentariul lui faravise si desi e un comentariu cam dur si pesimist are dreptate partial. Informatica este un domeniu foarte greu. De fapt este unul dintre cele mai grele alaturi de medicina, fizica, chimie. Inca o data spun ca vei face foarte multa matematica si la liceu si in facultate. As avea o intrebare daca nu e cu suparare: ce medii generale ai avut in anii de gimnaziu? sau ce medii ai avut la matematica? Bineinteles daca vrei sa zici.

| AlexCătălin21 explică (pentru RoccoSuasito):

Pentru calitatea raspunsurilor tale iti raspund la orice:stiu foarte bine dificultatea ridicata a informaticii, imi asum responsabilitatile pentru alegerile pe care le voi face.Mediile au fost 9, 89; 9, 86; 9, 80 si cea din a VIII-a o voi afla in vara.La matematica am mediile de obicei de 9-10, foarte rar cate un 8.

| RoccoSuasito a răspuns (pentru AlexCătălin21):

Vad ca esti un elev foarte bun. In mod sigur te vei descurca grozav. Sper sa treci cu brio de evaluarea nationala luand note la fel de mari si cred ca o sa prinzi foarte repede notiunile de programare. Succes!

| faravise a răspuns:

Iti distrugi viata, nu stii ce te asteapta.

| AlexCătălin21 explică (pentru faravise):

Stiu foarte bine ce ma asteapta, viata mea este sub control.