| paul55 a întrebat:

Salut, eu tocmai am intrat in clasa a V-a, in catalog am doar un 9, in rest doar 10, (acel 9 la istorie de pe testarrea initiala), si normal ca orice copil am vise mari, sa fiu un om serios, sa am o prietena care la un timp sami devina nevasta, o famili cu copii ( nu sunt genul de baiat care crede ca scoala nu e imporatanta) si am dat o testare la biologie, (avem anul acesta botanica) si am luat 7.50, nea mai pus cateva intrebari sa ne ridice nota, am luat 8, si acu trebuie sa fac un proiect cu ceula vegetala sa iau 10, iar eu am probleme cu: istoria ( nu spun ca nu o inteleg, dar nu-mi place si avem un prof care stie la istorie cata nu o sa stiu eu in toata viata) geografia ( soramea a facut si ea cu aceasta profa si a fost si la olimpiada si a fost a 4 pe judet, si se asteapta si la mine profa numa de note de 10 iar eu nu am nici o nota) franceza (imi place dar nu foarte mult, atata cat sa nu iau vreun 8, 7, 6 sau chiar 4) si putin cu engleza ( din clasa a treia si pana acu am avut 3 profe, prima mi-a placut, a doua si mai mult si ma faceam sa invat din inima la engeza iar acu o venit asta, care m-a facut sa nu-mi placa deolc engeza) si nu prea ma pasioneaza aceste materii, iar eu cand fac temele pentru acasa, ma gandesc mai mai mult ( adica ma grabesc putin ) sa ma uit pe calculator sa joc counter strike 1.6, iar intrebarea mea este: Cum sa fac sa-mi placa mai mult aceste materii, sau macar sa am media 10, si cum sa imi mai scot putin cs-ul din cap? Cine imi raspunde corect sau ma ajuta primeste automat FUNDA!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Daca o materie nu-ti place n-ai cum sa o faci sa-ti placa.(mie toate materile cu exceptia a 4 materii nu-mi plac)Eu ma axez mai mult pe ce-mi place si-nrest incerc sa fac tot posibilul sa am note mari.(La istorie mie anul trecut mi-a trebuit doar un implus, am luat un 5 la un test si ca sa-l repar tot semestru am fost cu mana sus si mi-a iesit si mie 9)

3 răspunsuri:
| Nutemaiholba a răspuns:

Nu cred ca te ajut dar nu o sa ramai cu notele mari din clasele mici. O sa kei note din ce in ce mai mici. Si eu am facut la fel.laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

E normal sa nu poti sa le faci pe toate perfect. nimeni nu poate face totul perfect. in plus nu e sanatos sa ai doar note de 10 pe linie, presiunea e prea mare. nu iti zic acum sa iei note proaste doar sa stii sa imbini invatatul cu relaxarea

| Radu284 a răspuns:

Nu ai cum sa faci sa-ti placa un subiect care nu iti place. La fel este normal sa nu-ti placa sa-ti faci temele, si in viata trebuie sa mai faci si lucruri care-ti plac (jocuri pe calculator de exemplu).

Ideea este sa gasesti o balanta intre ce trebuie si ce-ti place. Inca ceva: Nu toate materiile sunt la fel de importante. Engleza, de exemplu, este mai importanta decat istoria sau geografia (asta, bineinteles, daca nu vrei sa te faci istoric sa sa ai un job intr-un domeiu care tine de geografie). Asa ca acorda prioritate mai mare materiilor mai importante. Daca iei note un pic mai mici la alte materii nu este un capat de lume.