| 69ProFeSSioNaL69 a întrebat:

Salut, imi este tare frica de un profesor exigent. Adica eu am invatat lectia si o stiu perfect doar ca intrebarile pe care mi le pune sunt din lectie, insa, le exprima intr-un altfel de mod. De parca nici nu au legatura cu materia predata.
Sunt si foarte emotiv si daca nu iau maine nota 8 raman corigent.
Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Te-ar putea ajuta sa folosesti invatarea logica, nu memorarea mecanica a lectiei. Daca intelegi ceea ce ai invatat, nu mai depinzi atat de mult de formularea intrebarilor. Concentreaza-te la continut si la a raspunde cat de bine poti tu in momentul ala. Incearca sa te relaxezi cat poti, pentru ca daca esti stresat nu mai dai randament nici la invatare, nici la ascultare. Atunci cand esti calm si ai inteles lectia invatata, poti fi mai eficient. Succes!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Asta se intampla cand inveti mecanic, pe de rost, si nu logic. Deci, reia lectia in mod logic! Astfel nici o intrebare nu te poate incuia! Bafta!

| Iris1997 a răspuns:

Spune-i sa refaca intrebarea este obligat in caz ca nu intelegi. Daca face ceva de genul ce esti surd sau chestii spune-i dirigintei!

| CaLyStuu a răspuns:

Ce a spus colegul de sus e foarte binee.

| 69ProFeSSioNaL69 explică:

Multumesc tuturor. Chestia e ca eu invat logic, mereu fac asa, doar de profesor imi este frica.

P.S Am trecut!