| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Salut, imi poate răspunde cineva care a terminat facultatea de automatizări și calculatoare/facultatea de informatica sau este student la ea? Cât de grea este facultatea asta pentru cineva care termina un liceu cu profil științe ale naturii? Dacă dau examenul de admitere la mate si intru, pot face față cu brio daca ma pun serios pe invatat încă de la început? Din cate am inteles de baza este programarea, te ia de la început sau trebuie sa ai cateva cunostinte in informatica acumulate pe parcursul liceului? Si nu in ultimul rand, ma va împiedica să înteleg tot ce se preda acolo daca termin un liceu de științe ale naturii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face matematica la nivel M1 si se porneste din punctul in care ai ramas in liceu. Din punctul meu de vedere aia e partea ce mai dificila pentru cineva care nu stie cat de cat matematica de novel M1.

Programarea se ia de la zero dar se avanseaza intr-un ritm foarte alert mai ales pentru ca majoritatea au deja cunostintele de baza.

Cat despre greu sau nu, asta tine de la persoana la persoana, e greu de estimat

| Justusee34 a răspuns (pentru suntserios):

Daca sunt m2 si ma apuc sa invat si matematica pentru m1 si voi fi la nivel de 7 bac matematica m1 (inainte a da la facultate)
Ma voi descurca?

| suntserios a răspuns (pentru Justusee34):

Dupa cum ziceam, tine de la persoana la persoana nu am de unde sa stiu daca te vei descurca sau nu

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Justusee34):

Si tu vrei sa dai la ac?

| Justusee34 a răspuns (pentru suntserios):

Daca pana in mai invat destula matematica cat sa iau bacul la m1 cu 7 DA daca nu asta e. Atunci am sa urmez planul B adica Politia de frontiera.
Ar fi bine sa ai si tu un plan B sau chiar C in caz de orice

| cosmin1324 a răspuns (pentru Justusee34):

Eu sunt la automatica la UTCN, am avut media la bac peste 9, la mate am avut 9.60 si la examenul de admitere 8.30(E un test grila de 30 de intrebari pe care trebuie sa le rezolvi in trei ore, ai aici o lista de probleme asemanatoare https://math.utcluj.ro/Culegere_Teste_Grila_Admitere_UTCN_2019.pdf ca sa iti faci o idee despre el, dar iti spun ca trebuie sa fi bun la matematica ca sa intri aici, in special daca ai asteptari la buget fara un 8.50 la mate nu prea ai ce cauta pentru ca nu o sa intri nici la automatica nici la CTI(nu stiu despre celelalte orase, mai verifici tu). Despre materii o sa ai in primul semestru asa:
- Algebra liniara si geometrie analitica- Greu, materie lunga si stufoasa, cel putin aici e o materie in care se cade pe capete
- Analiza matematica: Mediu-Greu: din nou e o materie stufoasa, dar daca iti plac limitele de functii, derivate integrale te descurci si la facultate daca inveti
-Bazele circuitelor electronice: Mediu: O materie interesanta, dar poate fi grea daca nu iti place fizica partea de electricitate si circuite
- Programarea Calculatorului: Mediu- O Sa faci programare in C, se incepe cu chestiile basic dar se merge in ritm accelerat peste ele, gen in doua ore trece de jumatate din materia de liceu, dar daca iti place informatica din nou se trece destul de usor
-Fizica: Mediu-Greu: Aici se explica de la sine, daca iti place fizica treci daca nu pici
-Arhitectura Calculatorului: Usor: Cea mai usoara materie din primul semestru, una interesanta dar care trebuie totusi respectata pentru ca iti poate face probleme

Cam astea sunt materiile de baza din primul semestru (mai ai limbi straine si sport din al doilea semestru) ca sa iti faci o idee despre cum incepi. Dupa o sa ai si alte materii foarte grele dar macar ai o baza.In concluzie, daca nu stii bine matematica nu prea ai ce cauta la poli. La mate-info am auzit ca e mai usoara materia per total, dar si acolo se mananca matematica pe paine deci daca vrei IT apuca-te de invatat.

15 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 explică:

De intrat as putea sa intru, vreau sa stiu daca voi putea face fata daca nu sunt de la mate info

| sierra1 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

"vreau sa stiu daca voi putea face fata"

au mai zis și alții: depinde de cât te duce capul! Chiar, cât te duce?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru sierra1):

Atunci cred ca nu ar fi vreo problema in a invata materia de mate info, pentru ca mie imi place matematica, iar daca pe cea de științe am inteles-o o voi intelege si pe asta. Pe mine ma duce capul cat sa realizez lucruri mărețe, care sunt putin peste nivelul meu, dar care cu străduința, le realizez

| sierra1 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

"Pe mine ma duce capul cat sa realizez lucruri mărețe"

bravo, baftă!

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru sierra1):

Mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

"pe care".

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Cosmin86):

"care" laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

"dar care cu străduința, le realizez", serios? "care"? Imi dau seama ce "lucruri marete" poti realiza cu capul ala.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Cosmin86):

După cum spuneam, imi place matematica, ciuuzz

| cosmin1324 a răspuns:

Examenul de admitere e cea mai usoara parte din facultate cand ai ALGA si ASDN laughing