| anonim_4396 a întrebat:

Salut imi poate spune cineva operele si autorii care trebuie sa le invat pentru bac la romana la proba scrisa si orala? mersi

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

E cam greu de zis ce îţi trebuie la scris, pentru că sunt chestii obligatorii, cum e Luceafărul, şi sunt chestii care pot diferi de la clasă la clasă, fiecare clasă ce operă a făcut.
Ar trebui să-i întrebi pe cei care au dat deja bacul, sau profesori, să îţi dea o listă cu operele obligatorii. În niciun caz nu sunt toate, sunt în jur de 20.

| iLikeToHelp a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Eu i-am spus asa toate...pentru ca nu stii exact ce ti se va da.Dar da, sunt in jur de 20.

2 răspunsuri:
| iLikeToHelp a răspuns:

La proba orala nu trebuie sa inveti nimic pentru ca sunt texte juridice, scrisori, memorialistice, etc.
La proba scrisa trebuie sa inveti toate poeziile si proza studiata din clasa a IX-a pana in clasa a XII -a.
Pa, pa!