| IepurasXxX a întrebat:

Salut.
Imi poate spune cineva sau sa imi dea un link de unde pot printa niște foi pentru a exersa umplerea căsuțelor de la admiterea de la medicina?

14 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu sunt convins ca am inteles exact ce vrei... Poti sa fii putin mai explicit?

| IepurasXxX explică (pentru johnnny123):

Sunt modele pentru a exersa sa umpli pătrățele de la grile.
La examen, daca nu ai completat bine casuta, răspunsul poate fi anulat.

| johnnny123 a răspuns (pentru IepurasXxX):

Deci tu vrei o foaie cu patratele in care sa exersezi cum sa umpli patratelele?

| IepurasXxX explică (pentru johnnny123):

Exact.
Am auzit ca ar fi astfel de modele speciale, dar nu gasesc.

| johnnny123 a răspuns (pentru IepurasXxX):

Cred ca ceea ce cauti tu se numeste "carte de colorat" si este un "talent" pe care ar fi trebuit sa ti-l exersezi cand erai prescolar.

La admiterea la medicina este mult mai importanta cunoasterea materiei decat capacitatea de a colora niste patratele cu pixul. Prin urmare, ar trebui sa te concentrezi mai mult pe invatat.

| Anuket a răspuns (pentru johnnny123):

Ba contează cum se umple pentru că corectarea se face automat. Că se stresează fără rost asta este altceva.

| johnnny123 a răspuns (pentru Anuket):

Sincer acum, cam ce procent din pregatirea pentru admiterea la facultatea de medicina crezi ca-l constituie abilitatea de a umple corect patratelele? 0. 0000000001%?

| Anuket a răspuns (pentru johnnny123):

Procentele nu arată nimic în cazul acesta. Nu e pregătirea pentru facultate, ci pentru admitere. A făcut diferența dintre admis și respins. Dacă n-a mai participat la concursuri este de înțeles.

| johnnny123 a răspuns (pentru Anuket):

" Nu e pregătirea pentru facultate, ci pentru admitere"

Care este diferenta intre pregatirea pentru facultate si admitere? Admiterea nu este altceva decat procesul de identificare si selectie a candidatilor care detin pregatirea necesara pentru a putea face fata cu succes acelei facultati.

"A făcut diferența dintre admis și respins"
Nu cunosc niciun caz in care un candidat foarte bine pregatit, care a raspuns corect la examen, sa fi fost respins pentru ca a depasit putin limitele casutelor de raspuns. In cel mai rau caz, acesta depune contestatie si este declarat admis in urma recorectarii manuale. La polul opus, poti sa fii un Leonardo da Vinci al coloratului de patratele, dar daca nu cunosti materia nu ai nici o sansa sa fii admis.

"Procentele nu arată nimic în cazul acesta"
Exemplul meu cu procentele este foarte graitor, pentru ca spune multe despre seriozitatea celui care a pus intrebarea. Un om care este foarte serios in privinta admiterii la medicina nu-si va pune niciodata problema exersarii coloratului de patratele. Pentru ca un om cu adevarat serios si pregatit intelege ca problema coloratului corect nu necesita altceva decat un minim de atentie in momentul examenului, in niciun caz o pregatire speciala.

Eu am prostul obicei de a mai arunca cate un ochi si peste intrebarile anterioare ale unui om. In decembrie, IepurasXxX intreba despre facultati de automatica fara frecventa. Aceasta inconsecventa imi intareste convingerea ca omul nu ia foarte in serios admiterea la facultatea de medicina si nu intelege nivelul de efort si dedicatie necesare pentru a intra si mai ales a absolvi aceasta facultate.

| Anuket a răspuns (pentru johnnny123):

Ești pe lângă subiectul întrebării. Ceea ce căuta nu este cartea de colorat ci fișa de completare a răspunsului. Iar procentul tău nu este grăitor pentru că se bazează doar pe o presupunere, iar astfel de date sunt eronate.

| Vântulalb a răspuns:

Umplerea casutelor?

Vai si amar daca tu vei intra la medicina! Avem nevoie de medici, nu de... papa bani.

| IepurasXxX explică (pentru Vântulalb):

Ar fi mai bine daca am scapa de oamenii fara minte ca tine.

| Vântulalb a răspuns (pentru IepurasXxX):

Zau?

| Anuket a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

Sau alte modele mai găsești dacă trebuia altfel. Sau încerci cu foaia milimetrică. De exersat prea mult nu cred că e nevoie, mai degrabă să vezi de un pix/stilou care nu patează, cu care ai precizie.