| Gajeel110 a întrebat:

Salut,
Îmi poate spune și mie cineva cum aș putea să învăț limba engleză fără un profesor?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cursuri online, dar ai mare nevoie sa discuti cu cineva, care pronunta corect, fiindca engleza este vital sa o auzi vorbita, ca sa o poti invatat sa o pronunti corect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt situri pe You Tube, multe.

| relian a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa ai o iubita care vorbeste numa limba engleza, ori sa nu vorbeasca deloc romana, dar sa stie bine engleza.

Alta metoda este sa inveti cit mai multe cuvinte, sa stii sa le scrii, sa stii ce inseamna, sa stii sa le pronunti cit de cit corect.

Repeti pana ti se intiparesc in minte.Cu cit stii cuvinte foarte multe cu atit vei intelege ce vorbesc unia in engleza. Apoi incerci si tu sa faci fraze.

Sint 2 moduri,ori inveti fraze ca papagalul laughing ori incerci sa faci tu fraze asa cum te pricepi, dar ai nevoie de cineva sa te corecteze in caz ca le faci gresit.

Totul depinde de ce aptitudini ai tu, de talentul tau legat de chestia asta, dea invata usor sau greu o limba straina.

Daca esti antitalent la limbi straine singura metoda si cea mai usoara este sa iti tragi iubita care vorb limba engleza laughing.

Profesorii is timp si bani irositi aiurea, aia nu stiu sa invete oamenii, f putini profesori stiu cei aia sa fie profesor.

| Frank51 a răspuns:

De pe Youtube, trebuie doar ambiție și perseverență.

| oglindasultanului a răspuns:

Deschide tv, si uita-te la niste filme, asigura-te ca ai si un dictionar langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din filme, seriale, cursuri online.

| Andresso a răspuns:

Sa joci jocuri pe calculator si sa faci misiunile jocurilor respective. Eu asa am invatat laughing

| BabaOarba a răspuns:

Duolingo. E un modul gratuit pentru invatare limbi straine. Romana engleza are sigur (cred ca doar asta are cu romana...).

Este interactiv, nu e greu, daca intri zilnic pentru 30 min e ok.

Pe langa asta, inveti de pe net. Filme si seriale, cand citesti subtitrarea depui atentie si la ce se vorbeste. Articole, stiri etc. in engleza. Formuri/grupuri de interes in engleza. Daca vrei sa scrii, la inceput te ajuti de Google Translate, la engleza e destul de corect daca scrii propozitii clare.

Dar asteapta-te sa dureze 1-2 ani pana sa desfasori o conversatie decenta. Inveti o limba mai repede doar in cazul in care esti obligat s-o faci si in jurul tau sunt doar persoane straine. Altfel, dureaza.

| kameliae a răspuns:

Uita-te la MULTE seriale(cu limba engleza si subtitrate in romana.)
Asa am invatat eu si sora mea engleza.