| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti explica marimile scalare si vectoriale?
Si sa imi dati exemple.
Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Marimile SCALARE se pot masura pe o singura SCALA (liniara sau circulara), indiferent de pozitia lor sau actiunea altor factori exteriori.
Asemenea marimi sunt temperatura, masa, lungimea, volumul, numarul de bucati etc.

Marimile vectoriale au un punct de aplicare (originea, unde este aplicat vectorul), o marime valorica (lungimea segmentului, o directie (linia pe care este axul vectorului) si un sens (unde indica varful sagetii vectorului.

| sierra1 a răspuns:

Poate te lămurești citind aici:
https://rezolvaribacfizica.wordpress.com/......ectoriale/

| andrefrancais a răspuns:

O marime scalare este caracterizata complet prin valoare.(ex. densitate, lungime=1metru)
Meteul e valoare.
O marime vectoriala e complet caracterizata prin valoare, directie sens. (viteza, forta)
ex:biciclistul merge pe strata cu 21km/h, directia orizontala, sens in stanga.