| AlexandruCurca a întrebat:

Salut, imi puteti spune in ce tari este legala prostitutia?

Răspuns Câştigător
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Salut!
Iti pun la dispozitie acest mic top cu tari europene ce au legalizat prostitutia:
1. Germania
La nemti este permisa recrutarea de personal pentru bordeluri, iar prostitutia poate fi practicata oriunde, chiar si la cotul strazii.

2. Olanda
Aici prostitutia este legala incepand cu anul 2010, iar aceasta este privita ca oricare alta profesie.
3. Belgia
In Belgia nu exista nicio diferenta fata de situatia din Olanda.
4. Marea Britanie
Aici intalnim un caz special. Legislatia britanica nu prevede legalizarea prostitutiei, dar nici nu o interzice. Daca este facuta independent si nu este tulburata linistea publica, cei care practica aceasta meserie nu au probleme cu autoritatile. Totusi, legislatia interzice deschiderea de bordeluri si recrutarea.

5. Irlanda
Aici situatia este asemanatoare cu cea din Marea Britanie.

6. Ungaria
Din taxele platite de cele aproximativ 10 000 de prostituate inregistrate, statul ungar incaseaza aproximativ 60 de milioane de euro anual.

7. Austria
Pe teritoriul Austriei sunt inregistrate aproximativ 18 000 de prostituate, iar statul obtine anual 650 de milioande de euro din taxarea lor.

8. Turcia
Toate prostituatele sunt inregistrate de politie. In Turcia sunt in jur de 15 000 de prostituate inregistrate legal, iar statul turc incaseaza aproximativ 90 de milioane de euro anual din taxarea aceste meserii.

9. Grecia
Desi este o tara ortodoxa, in Grecia este permisa prostitutia, dar este interzisa recrutarea.

10. Elvetia
Este permisa, iar varsta de la care se poate practica aceasta meserie este de 16 ani.
Sper sa fie ceea ce cauti. happy
Pa pa!

3 răspunsuri:
| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Australia știu sigur!

| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Ai aici harta cu toate tarile unde e legala/ilegala prostitutia: http://adevarul.ro/......index.html

| AlexandruCurca explică:

Va multumesc, se poate sa imi spune cineva daca si in America/Asia este permisa prostitutia?