| anonim_4396 a întrebat:

In clasa 10 a am terminat cu media 8.70.Am luat pana acum in ambele 2 semestre bursa de studiu.Acum aca am luat media peste 8.50 pot lua bursa de merit si de studiu in acelasi timp sa se acumuleze(bursa de studiu=400, merit=200) si sa iau in total 600 lei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti cumula bursa de merit cu bursa de studiu, citez:
"ART. 18.(1)Un elev nu poate primi două burse simultan, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o mai mare perioadă de timp.
(2)Prin excepţie de la alin. (1), elevii care beneficiază de burse de studiu pot primi şi burse de performanţă sau burse de merit."