| Spirituallife a întrebat:

Salut,inca nu stiu ce sa aleg intre medicina dentara si generala. Optam mai mult spre dentara doar ca am ramas putin demoralizata deoarece unii zic ca ar fi mai usor, altii zic ca acolo e de 100 de ori mai greu ca la generala,ca n ai timp de nimic, ca sunt multi stomatologi si ca n o sa ti gasesti loc de munca etc., eu chiar sunt in situatia in care chiar nu stiu ce sa aleg.PS: medicina mereu mi-a starnit interesul, daca va fi sa aleg ceva, tot in domeniul medical va fi.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma tu faci medicina doar acolo unde-i usor?
Deci o faci de lene sau de vrei numai pe aia usoara?
Profesia ti-o alegi dupa ce-ti place tie, nu dupa cat de mult este de munca, fiindca sunt pozitii in toate departamentele unde esti nevoit sa faci si munca grea si munca de raspundere si munca periculoasa, si garzi de noapte ori daca nu esti complet responsabil, atunci nu prea ai ce cauta in medicina, unde raspuzni de viata omului, in totalitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicina fie ea generala sau dentara e ceva ce faci in primul rand din pasiune. Ca e greu sa devii medic daca nu iti place meseria. Asa ca fa tu ce iti place, fa bine, ca pe urma locurile de munca vin ele

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa faci ceea ce iti place nu apleca urechea la ce zic altii care te descurajeaza, pe ăia nu îi intereseaza deloc viata ta si ce vrei tu sa faci, ei nu i ti vor vrea binele niciodata ca i roade invidia, sunt niste lenesi care nu au facut nimic toata viata lor dar stiu sa dea sfaturi, nu fă stomatologie ca e greu, ca e dificil ca e asa si pe dincolo, lasa i in pace nu i mai intreba pe ei, tu daca vrei sa faci stomatologie si sti ca poti asta o sa faci totul este sa ai tu vocatie inclinatie spre asa ceva, totul este sa i ti placa ceea ce faci, ca daca i ti va plăcea te vei acomoda repede la locul de muncă, dar daca nu i ti va plăcea sau constati tu pe pielea ta ca e greu atunci vei lua tu alta decizie te vei reorienta spre altceva,. Ce varsta ai? Mult succes.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa o facultate cu profil economic si apoi apuca-te de comert cu medicamente. Mai putina bataie de cap, bani ok. Daca vrei sa faci medicina aia mai usoara, atunci fa veterinara...

| ReddY25 a răspuns:

Fa ce-ti place sa faci cu adevărat

| carevaescu a răspuns:

Urmează ce ti place cel mai mult. In orice domeniu, piata de munca e aproape saturata. Dar, si un mare DAR, oamenii cu adevart buni in domeniul lor sunt putini.

Oricati stomatologi sunt, oamenii se vor inghesui la cei buni.

Ce te face bun in ceva? Efortul mental si fizic depus in a stapani domeniul.

Asa ca sfatul meu este sa nu te minti. De ce vrei sa faci medicina? Te pasioneaza medicina in sine sau mai mult latura de prestigiu social sau cea monetara? Sau care sunt celelalte motive?

Cu cat esti mai sincer cu tine cu atat vei putea alege mai bine.