| YOLOOOOOOOOOOOO a întrebat:

Salut la aceasta intrebare cred ca nu ma poate ajuta decat un om destul de "intelept ";/ Anul acesta am examenul (ca sa intru la cel mai bun liceu din oras am nevoie de medie 8+ ). Sa zicem ca la romana fac la examen ma descurc. dar ma gandesc ca la mate eu nu stiu sa fac deloc partea a 3a. adica la geometrie nu stiu aboslut nimic(da absolut nimic ai vazut bine) partea a 2a e destul de grea iar la partea 1 a sigur ma mai incurc... Mi-e foarte frica ca voi lua nota mare la romana dar la matematica nu. sad vreun sfat/? + ca fac si meditatie la mate dar pur si simplu nu se leaga nimic de mine la geometrie...

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Un 8 de obtine usor.La mine in oras, in Brasov un liceu la care se intra cu peste 8, aproape 9 e un liceu mediu spre bun...
Matematica=formule si teorie.
Daca ai scris in acest 4 ani la matematica lectiile si ai pastrat caietele poti invata de acolo si sa faci mai multe exercitii si teste de la lecția respectivă.
Daca vrei sa recuperezi invata cate 1- 2 ore atât la romana cat si la matematica, mai mult in weekend, ai timp sa recuperezi daca te apuci de pe acum.
Daca totusi nu înțelegi cauta lecțiile din caiet pe internet.Eu asa fac si imi este mai usor sa rețin.
Cand nu înțelegi ceva intreaba persoana cu care faci meditații sa-ti explice si sa-ti dea exercitii de la lecția respectivă, sau pe profesoară în clasa.Fa-ti temele si invata teoria si formulele.