| Gino95 a întrebat:

La anul dau bacul si voiam sa intreb daca difera numarul de opere de la profilul real la uman la lb. romana, eu fiind la real. V-as ruga sa-mi spuneti va rog ce opere trebuiesc invatate la lb. si literatura romana pentru programa daca stiti. Mersi!

5 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

La uman sunt niste opere in plus fata de real.
Basmul cult "Harap-Alb" Ion Creangă;
Nuvela psihologica "Moara cu noroc";
Nuvela istorica "Alexandru Lăpușneanu" de C.Negruzzi;
Roman tradițional interbelic "Baltagul" de M. Sadoveanu sau "Mara";
Roman al experienței,subiectiv,psihologic,interbelic:"Ultima noapte de dragoste,întâia noapte de război" sau "Patul lui Procust" (amândouă de Camil Petrescu);
Roman exotic "Maitreyi" de M. Eliade;
Roman obiectiv,rural, interbelic "Ion" de Liviu Rebreanu;
Roman balzacian, interbelic, citadin "Enigma Otiliei" de George Călinescu;
Roman postbelic, rural "Moromeții" de Marin Preda sau "Cel mai iubit dintre pământeni" tot de Preda;
Simbolismul "Plumb" de G Bacovia;
Modernismul:
-"Testament" sau "Psalmi" de T Arghezi;
-"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" de Lucian Blaga;
-"Riga Crypto și Lapona Enigel" sau "Joc secund"de Ion Barbu";
Tradiționalismul "In gradina Ghetsemani";
Neomodernismul "Leoaica tânără, iubirea"
Dacă ești la uman se adaugă prelungiri ale romantismului și clasicismului cu "Rugăciune" de Octavian Goga și un roman după 1980: "Zmeura de câmpie" de Mircea Nedelciu sau "Femeia in roșu"
Plus "Dacia Literara","Junimea" Titu Maiorescu și "Modernismul" Eugen Lovinescu

| Adry05 a răspuns (pentru Karinakari99):

Omg i-ai dat prea multe, e la real n-are nevoie de toate.
Daca ai facut moara cu noroc nu-ti trebuie lapusneanu.
Maitreyi nu-ti trebuie, nu s-a dat niciodata `roman exotic` hai sa fim seriosi.
Patul lui procust nu-ti trebuie
La Arghezi poate fi si Flori de mucigai depinde ce ati facut
La traditionalism poate fi si Ion Barbu `aci sosi pre vremuri`.
Nu-ti trebuie nici Octavian Goga nici Mircea Nedelciu nici Nichita Stanescu. Sansele sunt extrem de mici sa pice ceva din ce am mentionat.
Nici cel mai iubit dintre pamanteni nu-ti trebuie
Doamne, serios, Dacia literara si astea nici la filo nu s-au dat si se dadeau la real. Il incarci pe saracu degeaba, n-are nevoie de atatea, asculta-ma pe mine si elimina ce ti-am eliminat ca iti pierzi timp aiurea cu ele.

| Karinakari99 a răspuns (pentru Adry05):

Ce i-am dat eu eu este programa completă, am fost la uman, am dat bacul și știu ce vorbesc.Intr-adevar sunt slabe șanse să pice unele precum Dacia literara, dar ele sunt in programa! Unde scrie "sau" înseamnă că poate să aleagă.De exemplu în loc de "Ultima noapte." poate sa scrie "Patul lui Procust", iar in loc de "Moromeții" poate sa scrie "Cel mai iubit dintre pământeni", e la alegerea fiecăruia cum îi este mai ușor.Plus că a întrebat ce opere mai sunt in plus la uman față de real, probabil din curiozitate.Iar eu i-am răspuns ce a vrut.

| Adry05 a răspuns (pentru Karinakari99):

Si eu tot uman am terminat si n-am vazut in viata mea subiecte formulate pe unele opere date de tine si de cand s-a schimbat modelul de bac si nici nu mai au text argumentativ, chiar nu mai au la ce sa foloseasca dacia literara. Mai lasa-ma cu programa asta, dau si ei sa fie acolo dar in mica masura se tine cont de ea. Oricum sunt cateva opere care se tot dau cumva in cerc. Nu face nimeni subiect strict pe nichita stanescu sau pe roman din 1980+ (unde ar intra zmeura de aur si asa mai departe). IAr acolo unde e sau-ul tau, sunt date niste opere aiurea intrucat mai mult ca sigur prima varianta s-a facut la clasa (de exemplu intre Morometii si Cel mai iubit) si e de 10 ori mai usor sa scrii Morometii si e mai usor sa-l incadrezi. Tu doar il sperii dandu-i impresia ca are si mai multe de invatat decat credea.

| Karinakari99 a răspuns:

Cam astea sunt.Acum văzui că ești la real, deci ai scăpat ieftin.Cel mai adesea se dau autorii canonici, deci slabe șanse să pice roman exotic sau tradițional de exemplu. Junimea, Dacia și Modernismul sunt in programa dar nu cred că ar da așa ceva vreodată..Deci învață neapărat cate ori opera pentru fiecare autor canonic: Sadoveanu, Călinescu,Rebreanu, Eminescu (de el uitasem laughing,e in programa cu "Luceafărul,foarte important!),Eugen Lovinescu,Marin Preda,Ioan Slavici, Arghezi,Bacovia, Barbu, Camil Petrescu, Ion Creangă, Vasile Voiculescu (cu gradina Ghetsemani), Nichita Stănescu cu "leoaica".