| Hehehahah a întrebat:

Salut! La examenul național de clasa a 8-a (capacitatea) se adună media notelor obținute la mate și română, chiar daca de exemplu ai luat 4 la mate? Adică dacă am 9 la română și 4 la mate, se aduna media? + Media V-VIII?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da mami, ai dreptate, se adună și se mai și imparte mai apoi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media ta de admitere va fi 80% media din examen (mate+română împărțit la 2) și 20% media generală 5-8(media clasa 5+ clasa 6+ clasa 7+ clasa 8 împărțit la 4).

Acest examen nu se "ia" sau se "pică". Poți lua și 1 și 1 că tot intri la vreo profesională, aviație, mecanică, ceva. Deci nu contează că ai 4. În cazul ăsta cu 4 și 9 va fi 80%•6, 50(media din examen) și 20% cât ai tu pe 5-8. Adică o medie de admitere probabil de un 7, decent.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Media se calculeaza astfel :
80% este media aritmetica a notelor de la evaluarea nationala. Pastrand exemplul dat de tine: (9 + 4) : 2 = 6, 5
Restul de 20 % este media aritmetica a mediilor anuale avute de-a lungul gimnaziului: (Ma1 + Ma2 + Ma3 + Ma4) : 4
Unde Ma inseamna medie anuala, iar 1/2/3/4 inseamna media pe fiecare an din gimnaziu.
Aplici regula cu 80% si 20% si vei avea nota finala de admitere