| Hardy2000 a întrebat:

La simulare am luat la romana 6.10 iar la matematica 4.45.
1) Daca am iau si la examen 4 la mate sau mai mic de 5 iseamna ca pic examen?
2) Cu notele acestea intru la liceu?
3) Cum se ia media de la V-VIII?

12 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Ti s-au dat rezultatele la simulare?:O Mie inca nu.De unde esti?

| Hardy2000 explică (pentru Idc12345):

Tulcea.comuna Bestepe

| AlexAleex a răspuns:

Frate..eu la simulari am luat 6.05 la romana si 5.55 la mate...laughing Iar la examene am luat 7.65 la romana si 7.75 la matematica, simularile au fost doar ca sa ne sperielaughing Scuze pentru raspunsul foarte intarziat :o

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu ( minim 5 ) se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Toate cele bune.

| Hardy2000 explică (pentru bursuc001):

Deci anul scolar 2015-2016 va fi cu nota minim 5?

| bursuc001 a răspuns (pentru Hardy2000):

DA, la Evaluarea Naţională din vara lui 2015 este NECESAR să ai MINIM 5 la Română şi la Matematică!

O zi frumoasă.

| Okkultist a răspuns:

Trebue sa ei 5 la romana si 4.50 la mate. Clasa mea este cea mai buna din scoala, au luat fete la matematica 3 si 4, cea mai mare nota a fost un 7 parca. La romana note mici, am luat 3 si la romana 6 crying
Pai, se aduca amandoua, 4.50 + 4.50 =9:2= 4.50 acum se ia 25% din medile din totii ani, de exemplu eu am 8 media generala, in 4 ani. 8+8+8+8=32:4=8 -75% = 2 Deci teoretic as-i avea cam 2 puncte in + din cauza mediei generale. Eu asa stiu, este posibil sa ma insel.
Se aduna notele si se impart la cate sunt pentru medie...
Deci din totii ani
Sper ca te-am ajutat cumva... happy Success la matematica, intr-adevar este plina de nebuneli matematica de azi

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

Si la tine s-au afisat? Numai la mine nu? laughing De unde esti?

| Okkultist a răspuns (pentru Idc12345):

Baga id-ul meu, vb blizzard17x

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

Mi-am sters mess-ul.iti dau mesaj pe TPU

| Yuzoo a răspuns:

Admiterea la liceu in legatura cu "notele peste 5" se aplica din cate am inteles in 2015 deci stai calm, cu aceaste note poti intra la liceu oricat ar fi, examenul este 75% din nota de admitera deci vine media 5-8 + 3xMedia mate-romana examen totul impartit la 4.

http://www.isj.gl.edu.ro/......e_2014.pdf

| littlepie a răspuns:

A) daca iei 4 pici daca ei 5 treci dr stai chill ca eu am luat la rom la simuare 5 si ceva si la examen 8 si ceva aproape 9 ca e mult mai usor. b) notele astea nu sunt decat ca sa iti de.a tie o idee. ce stii si ce nu stii si unde mai trebuie lucrat. media se calculeaza asa: NT + MA/ 2 unde: NT este media la evaluarea nationala( mate plus rom/ 2) MA media de admiter. asta doar in cazul in care nu alegi u liceu vocational. insa o sa primesti un pliant cu toate chestiile astea si cu oferte de licee. aucces in continuare!