| geox12 a întrebat:

La subiectul unu la bac la română ce trebuie să învăț sau ce pot face să mă descurc mai bine?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Subiectul ɪ la proba pentru "Limba și Literatura Română" presupune două subpuncte cu cerințe pe baza textului suport, subpunctul "A" cu cele cinci cerințe pe baza textului și subpunctul "B" cu un text argumentativ referitor la tema textului suport.
Trebuie să lucrezi multe variante de Bac, pentru că exercițiul/repetiția este mama învățăturii. Să citești cu mare atenție, să înveți mai întâi să înțelegi un text, însă acest lucru necesită strict exercițiu.

Răspunde coerent, formând un enunț concis cu subiect și predicat, plecând chiar de la ceea ce ți se cere în cerință.

Textul argumentativ presupune o schemă ușoară de urmărit, începând cu formularea opiniei asupra temei "În opinia mea..."
Un prim argument îl construiești pe baza textului suport, încheindu-l cu un citat semnificativ din text "În primul rând, așa cum este ilustrat/înfățișat/prezentat și-n textul suport (numele textului din care este extras paragraful, scris de autorul "x") și dai un citat după construirea argumentului.
Formularea celui de-al doilea argument constă în prezentarea unei experiențe personale sau culturale care să cuprindă tema cerinței (te poți orienta după o operă literară studiată, după o personalitate, un eveniment istoric)
La final trebuie să construiești concluzia, plecând chiar de la cerință, în funcție de argumentele pe care tocmai le-ai construit.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să stăpânești bine noțiunile gramaticii.

| GPA a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este suficient doar atât. Trebuie să știi să înlănțui ideile și să înțelegi un text, o frază, un paragraf sau un citat, gramatica este doar o parte din lucrare.