| Shelby002017 a întrebat:

Salut lume! Cine este din București, vreau să răspundă.
Din septembrie trebuie să mă mut. Provin dintr-un liceu de top din orașul meu. Am fost la uman, pe secția filologie. Trec acuși clasa a x-a. Media de admitere de la Evaluarea Națională a fost 7, 31, iar pe clasa a9-a a fost peste 9, 5. Marea mea nelămurire: ce licee bune sunt bazate pe partea umanistă? Care sunt pe chiuluri? Care sunt pe studiu intensiv?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Licee foarte bune sunt Sava, Gheorghe Sincai, Lazar, Vianu. Slabe sunt Moisil, Elena Cuza, Lovinescu, Blaga. Elena Cuza am facut eu, pe vremea aia nu era asa de slab ca acum, cand am trecut pe langa poarta m-am mirat cate manele se auzeau. In plus se poate chiuli in voie acolo.

| ywar a răspuns:

Cine vrea sa invete, invata orunde. Cine vrea sa chiuleasca va chiuli cu nesimtire oriunde. Nu exista loc pentru invatat, pentru chiul, pentru absente. Exista invatat, studiat, straduinta. Studiu si poate nopti sacrificate pentru a citi mai mult.
Exista licee la moda, foarte solicitate pentru ca oamenii au impresia ca acolo si numai acolo se face scoala. Fals! Fals!