| anonim_4396 a întrebat:

Salut, m-ar interesa sa învăț,programare dar problema e ca nu știu de unde sa încep,mai exact cu ce limbaj de programare sa încep (html,javascript, c++, etc) și unde aș putea găsi informațiile de care am nevoie, pentru a începe sa învăț Programare.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepe cu limbajul html, ca e foarte simplu.
Incepi cu comenzile de baza, faci fisiere text, pui codurile necesare, apoi salvezi fisierul. html, il deschizi cu browserul, si vezi ce a iesit.
https://www.youtube.com/watch?v=JAO9zzYZfgI

| GabiDumitrescu a răspuns:

S-a mai intrebat de o mie de ori pe aici asta. Cauta...

| BogdanM275 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am încercat dar n-am gasit mare lucru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Ai incercat prost. Serios acum, daca tu nu te descurci suficient cu engleza cit sa o iei din loc in domeniul asta avand deja internet de mare viteza si calculator la dispozitie, cum crezi ca o sa evoluezi in domeniul asta in timp? Ai absolut TOT ce ai putea dori la dispozitie.

| BogdanM275 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e ca n-am habar de unde sa încep, adică punctul zero în ceea ce privește programarea și ce limbaj de programare sa aleg, pentru început m-am gândit la HTML dar nu știu dacă e o idee buna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

HTML nu e limbaj de programare si se invata la o cafea. Mai intii daca vrei programare trebuie sa faci pseudocod si algoritmi. Sint niste aplicatii foarte misto pe Google Play pentru initiere in astea. Citeva exemple:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.getmimo&hl=en
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sololearn&hl=en
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.area120.grasshopper&hl=en

| AC4S4 a răspuns:

Programarea nu tine de un limbaj. Insa, cel mai bine este sa incepeti cu C/C++. Veti putea merge prin toate notiunile de baza, apoi sa treceti si la lucruri mai complexe.

Recomand platforma WellCode. Spre deosebire de alte cursuri, acestia nu trateaza superficial invatarea informaticii. Majoritatea pun foarte putin accent pe baze.