| dasfsadass3232 a întrebat:

Salut, ma duc de un an la meditati pentru matematica si nu simt ca am avansat deloc, inteleg foarte greu lectile si sunt in urma mult, de exemplu azi primesc o lectie, nu o inteleg, ma duc la meditati, o inteleg si dupa vin altele si mai grele si pe aia care am facut-o o uit. Vreau sa pricep matematica deoarece sunt constient ca o sa dau un examen in clasa a 8-a si chiar vreau sa ma duc la un liceu bun, la romana invat si tocesc si dau din greu, dar matematica ma trage-n jos. Eu la mate sunt considerat un elev bun, mai se intampla cand doamna se supara pe noi ca nu invatam dar incerc sa invat si nu ma atrage deloc materia asta. Niste sfaturi care m-ar putea face sa imi placa?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Atunci cand ti se explica o lectie, e bine sa o aplici pe exercitii.
Nu vorbim de 1-2 exercitii, ci atat cat este nevoie sa poti asimila complet teoria respectiva.
Treci la urmatoarea lectie, faci exercitii dupa ea, dar combini si probleme/exercitii din lectia anterioara, ca sa nu uiti ce ai invatat.
E important sa-ti dai interesul in rezolvarea lor, altfel nu le vei intelege niciodata.

2 răspunsuri:
| D3letrix a răspuns:

Pui creionul pe hartie si lucrezi inca odata toate exercitiile pe care le faceti la clasa si incearca sa le intelegi si le reiei de cate ori e nevoie pentru a le intelege.Asta este cea mai buna metoda de a invata.

| davidgreene637373847647474 a răspuns:

Și eu am fost foarte prost la matematică ( sunt clasa a viii-a și sunt olimpic )
Mi-a fost foarte greu să învăț la matematică la început dar când am început să fac pregătiri cu un profesor renumit de matematica totul s-a transformat în foarte bine...
El mi-a dat o singură teme : SA FAC IN FIECARE ZI CATE UN EX DE LA FIECARE LECTIE
intr-o săptămâna eram cel mai bun din clasa
In felul asta îți aduci aminte de fiecare lecție
Sper că te-am ajutat