| AlinAlexandru55 a întrebat:

Salut.Ma numesc Alin si sunt pe clasa a9a la Mate Info Intensiv la un liceu din Sibiu(am intrat cu 9.67).Eu am lipsit în prima săptămână de școală și acum mi se pare materia destul de grea.Am lipsit deoarece toata vara nu am plecat nicăieri în vacanta si părinții au decis să mergem o săptămână în Dubai.La matematica am pierdut (2-3 ore în care ne-a predat)eu am 4 ore dar în prima din ce am auzit nu ne-a predat și mi se pare destul de greu și nu am inteles cam nimic din lecțiile predate săptămână această.La fizica mi s-a întâmplat tot la fel.Iar la informatica (materie care imi plăcea la nebunie pe clasa a8a)a devenit foarte grea din punctul meu de vedere și cum nu aveam nici lecțiile anterioare nu am inteles nimic.Niste colegi de ai mei care răspundeau permanent al aceste materii mi-au zis ca fac meditatie la mate si fizica dar de info nu mi-au zis nimic.Ce imi recomandați sa fac în această situație? Cea mai bună soluție ar fi să incep fac meditatie la cele 3 materii precizate anterior? Va rog sa imi dati sfaturi, păreri si îndrumări pe care le-ați folosit la aceste materii pe timpul liceului.Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti "in" clasa a IX-a, nu "pe clasa" ca-i practic imposibil!
Cat priveste materia pierduta, esti doar clasa a XI-a si daca mai pretinzi si ca ai intrat cu 9.67, inseamna ca ar trebui sa te duca capul sa pui mana pe carte sa citesti, ca nu s-a predat enorm in doar 1 saptamana de scoala, cat ai lipsit.
Meditatiile sunt pentru copii slabi, pe care nu-i prea ajuta nici creierul, dar nu-i cazul la tine, nu-i asa?
Altfel ma faci sa-mis chimb parerea despre tine, convingandu-ne ca ai avut media aia de 9.67 pe spaga la profesori, nu pe merit.
Clasa a IX-a si a X-a sunt cele mai usoare, facand trecerea de la scoala primara la liceu, pregatindu-se pentru marea incercare din a XI-a si a XII-a.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa te mai duci vreo 2 saptamani in Dubai.

sa fim seriosi acum, ca ai prierdut 2 ore de mate si 2 de fizica ai nevoie de meditatii?