| Florin2149 a întrebat:

Salut, ma numesc Florin, am 17 ani si sunt un elev de liceu ce a ramas repetent in clasa a-X-a dar datorita prostiei mele am uitat sa completez un formular prin care reiese ca vreau sa continui scoala, maine trebuie sa mearga un parinte la scoala sa completeze acel formular, desi este putin cam tarziu avand in vedere ca noul an scolar a inceput.

Eu nu stiu ce sa fac, as putea continua liceul "la zi"din a-x-a sau la seral (daca liceul actual nu acepta formularul ce trebuia facut mai demult), pe de-o parte as vrea sa stau acasa anul acesta si sa continui anul viitor la seral, dar in acelasi timp as vrea sa continui a-x-a si sa renunt dupa ce o termin (sa obtin diploma de 10 clase) insa nu stiu cat de mult valoreaza la angajare acea diplima. nu stiu daca valoreaza cat un seral sa nu.

As vrea sa stau acasa un an si merg la pshiholog, deoarece viata mea sociala niciodata nu a fost buna, am avut probleme cu familia in trecut ce si-au lasat amprente in comportamentul meu, sunt timid, nu stiu sa ma comport in socitate, nu am avut niciodata o prietena si sunt virgin, "prietenii" rad de mine din aceasta cauza, de fapt mereu am fost luat la "misto" si batjocorit de catre ceilalti, datorita firei mele sensibile, scoala generala nu a fost usoara pentru mine, si nici viata in sine, de aceea as vrea un an de "pauza" in care sa incerc sa ma reabilitez, dar dupa aceea va trebui sa continui cu 4 ani se seral, ca fara nu ma pot angaja.

VA ROG DIN SUFLET ajutati-ma, sunt la limita disperarii.

2 răspunsuri:
| elena999 a răspuns:

Eu zic sa continui scoala si sa termni liceul.E timpul sa uiti de trecut.Si n-au de ce sa rada ceilalti de tine! Mai bine timid si cuminte decat rebel si cu probleme.

P.S Cred ca este o idee buna sa mergi la psiholog, poate vei reusi sa te descarci de tot ce te nelinisteste.
Noroc!

| Florin2149 explică:

Nu prea am curaj sa merg la pshiholog...