| freejack07 a întrebat:

Salut, mă poate ajuta şi pe mine cineva în legătură cu acest " Cambridge "? Sunt clasa a 9-a şi din câte am înţeles, dacă am acest Cambridge mă scuteşte de bacalaureat la proba de limba engleză. Pentru a fi mai uşor de citit/răspuns, voi enumera nelămuririle mele mai jos.
- Dacă am acest Cambridge nu mai dau bac la engleză?
- Ce punctaj (cât din cât) trebuie să am pentru a-l trece?
- Mă ajută cu ceva la academia de poliţie?
- Ca elev de clasa a 9-a, de nivel mediu în sensul că înţeleg aproape perfect engleza, ştiu să rezolv majoritatea exerciţiilor de gramatică de până la clasa a 9-a DAR după ureche (pur şi simplu îmi vin răpunsurile de la sine, şi aproape mereu sunt răspunsurile bune) sunt de ajuns 3 luni de meditaţii la engleză în care să mă concentrez pe gramatică? (deoarece daca îl voi da îl voi da in iunie)
- Şi mai pe scurt : Merită să dau Cambridge-ul dacă sunt clasa a 9-a sau să aştept până într-a 10-a?
-Dacă ţelul meu este academia de poliţie, mă va ajuta cu ceva?

Ştiu că este o "întrebare" lungă, dar chiar am nevoie de nişte răspunsuri într-un timp limitat.
Mulţumesc anticipat pentru timpul acordat citirii întrebării mele.

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Ca să nu mai dai BAC la engleză, adică să ți se echivaleze cu B2 în BAC, trebuie să iei B2 în Cambridge. Dacă te ajută la academie, habar n-am. Cu meditațiile, asta doar tu poți ști.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"- Dacă am acest Cambridge nu mai dau bac la engleză?"

nu dai examenul de competențe lingvistice (pe care oricum, il iau TOȚI)

| elcosmin a răspuns:

Cambrodge te scuteste intr-adevar de competente. Doar ca cambridge este un examen contra-cost si este si greu. Eu sunt la intensiv franceza, clasa a 12-a, la franceza se numeste delf. O prietena care a terminat liceul mi-a spus ca a incercat si ea sa dea B2 (ultimul nivel/cel mai greu) si l-a picat. Era foarte buna tipa la franceza. Mi-a spus ca la proba audio, intrebarile nu erau in ordinea in care le auzeai. Adica prima intrebare puteai s-o auzi pe la sfarsitul textului. Oricum, la engleza exista si nivelele C1/C2 in comparatie cu limba franceza. Deci e si mai greu. Parerea mea este ca daca nu esti suficient de buna sau daca ai dubii cu privire la performanta ta, sa nu dai bani aiurea.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru elcosmin):

Și la franceză există C1 și C2. Cum să fie B2 cel mai greu nivel?

>> Doar ca cambridge este un examen contra-cost si este si greu.
Ești sigur că Delf e gratis? Pe site-ul oficial (al Institutului Francez) e mai scump decât Cambridge.

Mănânci [turkish delight] și în restul răspunsului. Documentează-te și nu mai dezinforma lumea.

| elcosmin a răspuns (pentru FaraNume1245):

Baiatu meu, delful costa bani, nu cred ca am spus eu ca e gratis. La delf exista competentele C1 si C2, dar la competentele din iunie care sunt obligatorii, cel mai mare este B2.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru elcosmin):

N-ai spus că e gratis cu cuvintele astea. Citește ce ai spus. "Doar ca cambridge este un examen contra-cost si este si greu. "
Acel "doar că" face o comparație directă între cele două examene și spune despre al doilea (Cambridge) că este contra cost, spre deosebire de Delf. În realitate, Delf este mai costisitor decât Cambridge.

>> La delf exista competentele C1 si C2, dar la competentele din iunie care sunt obligatorii, cel mai mare este B2.
Din nou vorbești prostii. Nu e obligatoriu să dai Delf în iunie și, din nou, B2 nu e maxim în Delf.

P.S.: Delf!= BAC la franceză.